Grecja. Polscy strażacy uratowali miasto przed pożarem

Świat
Grecja. Polscy strażacy uratowali miasto przed pożarem
Reuters
Polacy wspólnie z greckimi strażakami walczyli o miasto od południa, do bardzo późnej nocy.

Polscy strażacy uratowali przed pożarem miasto Vilia Attica znajdujące się na zachód od Aten. Akcja trwała od środy popołudnia do późnej nocy. Jeszcze w czwartek rano dogaszano ogień - poinformował w czwartek dowódca polskich strażaków w Grecji bryg. Michał Langner z KG PSP.

- Wczoraj sytuacja była bardzo trudna. Zmienił się wiatr z kierunku zachodniego na południowy, w związku z tym front pożaru dociskał do miejscowości Vilia Attica (leżącej na zachód od Aten). Większość naszych zastępów działała w obronie tej miejscowości. Ich zadaniem było, aby ogień nie dotarł do zabudowań – powiedział Langner.

 

ZOBACZ: Pożary w Grecji. Polscy strażacy przedłużają misję

 

Dodał, że wspólnie z greckimi strażakami walczyli o miasto od południa, do bardzo późnej nocy. - Udało się pożar zatrzymać przed miastem. Całą noc trwało dogaszanie i dzisiaj wygląda na to, że sytuacja jest opanowana - ocenił.

 

Wyjaśnił, że obecnie pożar rozprzestrzenia się na południe w kierunku Zatoki Sarońskiej. - Tam wspólnie z Grekami mamy zbudowany pas obronny, zabezpiecza on przed ewentualnym przedostaniem się pożaru - wskazał.

"Pożar wypalił spore połacie lasu"

Według dowódcy polskich strażaków, "pocieszające jest to, że przez najbliższe dni porywy wiatru mają być od 12 do 15 m/s". - Czyli nie jest to nic takiego dramatycznego - podkreślił. Temperatura jest cały czas powyżej 30 stopni.

 

ZOBACZ: Grecja. Strażacy opanowali pożary w Gortynii i Megalopoli na Peloponezie, Eubea wciąż płonie

 

- Powoli zaczynamy myśleć o tym, w jaki sposób przygotowywać się do powrotu. Pomożemy tylko ugasić ten pożar i przekażemy sektory, w których pracowaliśmy, greckim strażakom. Oni będą musieli przez najbliższe tygodnie dozorować ten rejon. Jednak pożar wypalił spore połacie lasu i już nie ma, co się rozpalić - powiedział.

 

Grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami wyruszyła do Grecji w sobotę 7 sierpnia. Jej celem było wsparcie greckich służb walczących z szalejącymi od kilku tygodni pożarami.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie