Głód na Madagaskarze: ludzie jedzą liście kaktusów

Świat
Głód na Madagaskarze: ludzie jedzą liście kaktusów
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/Seaq68
"By przetrwać ludzie jedzą liście kaktusa. Nie ma na nim nawet owoców, wszystko jest wyschnięte"

Z południa Madagaskaru napływają alarmujące dane o klęsce głodu. Pół miliona dzieci poniżej piątego roku życia cierpi dotkliwie z powodu niedożywienia. Jest to wynik największej od czterdziestu lat suszy, która dotyka tę wyspę. Spowodowała ona 60-procentowy spadek lokalnej produkcji ryżu i kukurydzy.

- Bieda rośnie z każdym dniem - mówi ze smutkiem salezjanin, ks. Jean Chrys, założyciel stowarzyszenia SOS Toliara, które pomaga malgaskiej ludności żyjącej w centrum wyspy. Kilka lat temu postanowił on pomóc mieszkańcom tego regionu, pozbawionego deszczów i opuszczonemu przez polityków.

 

ZOBACZ: W Kanadzie susza. Rolnicy wracają do metod swoich dziadków

 

- Klimat jest naprawdę suchy, w tym roku nie spadła jeszcze ani jedna kropla deszczu. Bieda pogłębia się z dnia na dzień, wiele dzieci umiera z głodu. Czasami przybywa pomoc z zewnątrz, ale nie zaspakaja ona podstawowych potrzeb ludności. Docierające wsparcie często grabione jest przez oszustów - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Chrys. 

"Wyjmują z liści kaktusa ciernie"

Wyjaśniał, że w kraju panuje wielka korupcja. Duży sceptycyzm panuje po stronie rządzących, którzy nie przyjmują do wiadomości, że panuje głód.

 

- Tymczasem, by przetrwać ludzie jedzą liście kaktusa. Nie ma na nim nawet owoców, wszystko jest wyschnięte - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Chrys. Dodał, że "ludzie przygotowują do spożycia liście kaktusa, wyjmując z nich ciernie". - To służy jako główne pożywienie oraz po to, żeby wydobyć choć trochę potrzebnej wody - mówił ks. Chrys.

 

ZOBACZ: ONZ alarmuje, że poziom głodu na świecie "wzrósł dramatycznie"

 

Kapłan przyznaje z żalem, że mieszkańcy południa Madagaskaru czują się opuszczeni. Z jednej strony potrzebują pomocy, aby umożliwić przeżycie dzieciom, a z drugiej proszą Boga o deszcz. Bez niego ludzie nie mogą uprawiać ziemi, brakuje również wody pitnej. Salezjanin prosi usilnie o pomoc i liczy na hojność ludzi dobrej woli.

grz / KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie