USA. Huragan Henry może uderzyć w Nową Anglię. "Nie pojawił się od 30 lat"

Świat
USA. Huragan Henry może uderzyć w Nową Anglię. "Nie pojawił się od 30 lat"
National Oceanic and Atmospheric Administration
Ostrzeżenie NHC obejmuje część Long Island, Connecticut i Massachusetts, w tym Nantucket i Martha's Vineyard.

Władze i służby meteorologiczne ostrzegają mieszkańców wschodniego wybrzeża USA przed groźbą mogącej się przerodzić w huragan burzy tropikalnej Henry. Jak przypomniał w piątek "New York Times" stany Nowej Anglii nie doświadczyły huraganu od 30 lat.

W tym samym dniu Krajowe Centrum Huraganów (NHC) ostrzegło ludności obszarów rozciągających się od Long Island w stanie Nowy Jork do Cape Cod w stanie Massachusetts przed "zagrażającym życiu dużymi i niebezpiecznymi falami" wzdłuż wybrzeża.

 

ZOBACZ: Huragan Elsa w Nowym Jorku. Powodzie błyskawiczne i zalane metro

 

Zapowiadano też wiatry o sile huraganu.

 

"Tropikalny sztorm Henry, który przybiera na sile, zmierza w kierunku Nowej Anglii, gdzie huragan nie pojawił się od 30 lat. Henry może stać się huraganem do piątku lub soboty i dotrzeć do południowej Nowej Anglii do późnych godzin w niedzielę" – pisał nowojorski dziennik powołując się na meteorologów.

Stan wyjątkowy

Ostrzeżenie NHC obejmuje część Long Island, Connecticut i Massachusetts, w tym Nantucket i Martha's Vineyard.

 

ZOBACZ: Burza tropikalna Elsa przerodziła się w huragan i zbliża się do Florydy

W piątek wieczorem gubernator Connecticut Ned Lamont ogłosił stan wyjątkowy. Uzasadniał to koniecznością zapewnienia stanowi pomocy federalnej gdyby zaszła potrzeba likwidacji skutków huraganu.

"Wiatry o sile huraganu w północno-wschodnich stanach, jak Connecticut, Rhode Island i Massachusetts byłyby czymś niezwykłym. Po raz ostatni huragan trafił do Nowej Anglii 30 lat temu" – zauważył "NYT".

Zagrożenie dla 300 tys. domów


Jak dodał, mieszkańcy Massachusetts mogą spodziewać się wzdłuż wybrzeża fali sztormowej wysokości od metra do półtora metra i wiatrów o sile tropikalnej burzy. Utrata zasilania może dotknąć podczas weekendu do 300 tys. domów.

Gubernator Massachusetts Charlie Baker powiadomił w piątek, że zmobilizował 1000 członków stanowej Gwardii Narodowej do pomocy w ewentualnej akcji ratowniczej i usuwaniu zniszczeń. Nie wezwał na razie do ewakuacji, ale wzywał kierowców, by odłożyli weekendową podróż na Cape Cod i jazdę w czasie największego nasilenia żywiołu przewidywanego w niedzielę i poniedziałek.

 

- Musimy potraktować ten sztorm bardzo poważnie. (…) Naprawdę chcielibyśmy, aby wszyscy byli poza drogami w czasie największego nasilenia tej burzy – nawoływał Baker.

Henry może się stać huraganem 1 kategorii, jeśli prędkość utrzymujących się wiatrów przekroczy 74 km/godz.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie