Burza tropikalna Elsa przerodziła się w huragan i zbliża się do Florydy

Świat
Burza tropikalna Elsa przerodziła się w huragan i zbliża się do Florydy
PAP/EPA/Orlando Barria
Huragan Elsa zbliża do Florydy

Burza tropikalna Elsa przerodziła się w huragan kategorii 1 i za kilka godzin nawiedzi wybrzeże Flory - poinformowało we wtorek wieczorem amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Huragan przesuwa się z prędkością 15 km na godzinę ku północnej Florydzie.

Elsa znajduje się obecnie na wysokości Zatoki Tampa - estuarium ulokowanego wzdłuż zatoki Meksykańskiej i zachodniego wybrzeża Florydy. Gubernator Florydy Ron DeSantis poinformował, że huragan nadciągnie nad ląd na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej ok. godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 14 w Polsce) w środę.

 

ZOBACZ: Meksyk. Dom po "El Chapo" będzie można wygrać na loterii

 

Amerykańskie media nie kryją obaw, że żywioł może przeszkodzić w przeszukiwaniu rumowiska po zawaleniu się 24 czerwca budynku w Miami. Do wtorku potwierdzono tam śmierć 36 ludzi. 109 osób wciąż uważa się za zaginione - jak przekazała we wtorek wieczorem burmistrz Miami-Dade, gdzie doszło do katastrofy budowlanej, Daniella Levine Cava.

Kuba ewakuowała 180 tys. osób

Do poniedziałku Elsa trapiła mieszkańców Kuby - jeszcze jako burza tropikalna. Przeszła ona głównie przez obszary wiejskie na wschód od Hawany. Porywy wiatru osiągały prędkość 20 km na godzinę. Kubańskie władze ewakuowały łącznie 180 000 ludzi.

 

ZOBACZ: Holandia. Postrzelony mężczyzna w Amsterdamie. To może być dziennikarz śledczy

 

Elsa spowodowała dotąd śmieć co najmniej trojga ludzi. Wstępne szacunki mówią o stratach równych 12 mln USD na wyspie Saint Lucia na Karaibach i 5,3 mln USA na Jamajce.

 

Amerykańskie Narodowe Centrum ds.Huraganów wydało ostrzeżenia huraganie dla Florida Keys od Craig Key na zachód do Dry Tortugas i dla zachodniego wybrzeża Florydy od Flamingo na północ do rzeki Ochlockonee.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie