Małopolskie. Deklaracja anty-LGBT zostaje. "Osoby LGBT skazane na dalsze wykluczenie"

Polska
Małopolskie. Deklaracja anty-LGBT zostaje. "Osoby LGBT skazane na dalsze wykluczenie"
PAP/Łukasz Gągulski
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego nie uchylili obowiązującej od 2019 roku uchwały anty-LGBT. Za jej pozostawieniem głosowało 23 radnych, przeciw było 14. Oznacza to, że uchwała nadal obowiązuje. Opozycja obawia się utraty środków z UE.

Sejmik Województwa Małopolskiego głosował w czwartek w sprawie uchylenia przyjętej w 2019 roku deklaracji anty-LGBT. Dokument nie został uchylony, bo przeciwnych temu było 23 radnych. 14 z nich było za uchyleniem dokumentu w związku z którym w lipcu Komisja Europejska wystosowała list do małopolskich samorządowców.

KE: Uchwała anty-LGBT narusza prawa mniejszości

Część radnych brała udział w sesji zdalnie. W posiedzeniu uczestniczyła grupa aktywistów z transparentami z napisami: "Stop katolickim oszołomom", "Polska dla wszystkich".

 

Zdaniem Komisji Europejskiej dokument narusza prawa mniejszości seksualnych, zaś radni mieli czas do 14 września na decyzję co do przyszłości deklaracji "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych". 

 

ZOBACZ: Kraków. Ulicami przeszedł Marsz Równości. "Zaczerpnąć tchu"

 

"Radne i radni PiS swoimi głosami zafundowali mieszkankom i mieszkańcom Małopolski życie w niepewności i strachu o jutro. Nie wykorzystali szansy, żeby naprawić popełniony przez siebie błąd skazując tym samym osoby LGBT mieszkające w regionie na dalsze wykluczenie" - napisano w oświadczeniu Kampanii Przeciw Homofobii.

 

Więcej o sprawie przeczytasz na stronach Interii.



an / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie