Lubin. Nowe informacje ws. 34-letniego Bartka. Zaprezentowano nagranie

Polska
Lubin. Nowe informacje ws. 34-letniego Bartka. Zaprezentowano nagranie
Polsat News

Jeden z policjantów przytrzymuje mu ręce, drugi przyciska go do ziemi - to obraz z nagrania, które w czwartek zaprezentowali adwokaci zmarłego Bartka Sokołowskiego. Widać na nim, że żaden z funkcjonariuszy nie podejmuje reanimacji. - Przemyślcie to, co zeznaliście - mówił ojciec 34-latka.

Adwokaci zaprezentowali nagranie, na którym widać jak jeden z policjantów przytrzymuje mu ręce, a drugi przyciska go do ziemi. Chwilę potem Bartek przestaje się ruszać.
 
- Chcielibyśmy odnieść się do funkcjonariuszy, którzy brali czynny udział 6-ego sierpnia, aby przemyśleli to, co zeznali, bo my znamy te zeznania, prokuratura też, jeszcze jest chwila na to, żeby - jak to powiedzieć delikatnie - głęboko przemyśleli i nie byli zależni od innych osób, bo jest jeszcze chwila ku temu, aby mogli się z nami skontaktować. To są młode osoby, poniżej 25 roku życia, a zatem przed nimi jeszcze jest dużo do zrobienia, a to co zeznali, w naszej ocenie, może mi bardzo utrudnić życie w przyszłości - przekazał prawnik rodziny mężczyzny. 
 
Wideo: jest nowe nagranie ws. śmierci 34-letniego Bartka z Lubina
 
- Rodzina zleciła wykonanie drugiej sekcji zwłok Bartka. Kontrowersje wzbudziły wyniki pierwszej z sekcji. Jak mówił wtedy prokurator, nic nie wskazało bezpośredniej przyczyny śmierci mężczyzny. Na przedstawionych zdjęciach było widać natomiast obrażenia - relacjonował reporter Polsat News. 
 
Na wyniki trzeba zaczekać. Będą dostępne za ok. 2 tygodnie. 
 
- Nowe informacje przedstawione w czwartek pochodzą z nagrania, na którym widać, że Bartosz był duszony. Jeden z funkcjonariuszy miał klęknąć na jego krtani, aż przestał się ruszać. To stoi w sprzeczności z zeznaniami policjantów. Stąd apel wystosowany przez pełnomocnika rodziny. 
 

6 sierpnia nad ranem w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, najprawdopodobniej tuż po lub w trakcie interwencji policji w Lubinie, zmarł 34-letni Bartosz S.

Kiedy pogrzeb Bartosza S. z Lubina?

Rodzina Bartka domagała się przeprowadzenia kolejnej sekcji zwłok, po tym jak pierwsza nie wykazała, co było przyczyną zgonu 34-latka. W końcu jednak, jak przekazano w czwartek, wykonała autopsję za granicą w zakładzie medycy sądowej na terenie UE. Jej wynik i mają być znane w ciągu dwóch tygodni.

 

W piątek ma się też odbyć pogrzeb Bartosza S. Bliscy zastrzegli, że ciało nie zostanie skremowane, co był wolą mężczyzny, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszystkie okoliczności jego śmierci.

 

ZOBACZ: Lubin. Rodzina pokazała zdjęcia zmarłego Bartosza S. "Czy to są zadrapania?"

 

W sprawie od samego początku pojawia się wiele nieścisłości. Policja twierdzi, że mężczyzna zmarł w karetce pogotowia, jednak wersja ratowników, którzy przybyli na miejsce, jest zupełnie inna. "Interwencja" dotarła do ratowniczki, która była na miejscu zdarzenia. 

"On już zimny był"

Reporter: Wyście przyjechali i on już nie żył?

 

Ratowniczka: On nie żył, on już zimny był, bo to i deszcz padał. Był blady, siny, poobcierany.

 

Policja mówi, że on umarł w karetce.

 

Nie, nie, nie, on już na miejscu był bez oznak życia.

 

A jeżeli był bez oznak życia, to dlaczego go nie reanimowaliście?

 

No, bo policja nie podjęła też reanimacji. My przejmujemy reanimację i jest kontynuowana. A jeżeli nie ma, a on leżał bez niczego, źrenice szerokie.

 

Jeśli nie żył, to dlaczego w ogóle trafił do karetki? Dlaczego tam nie wezwano karawanu na miejsce?

 

Bo karawan nie weźmie zwłok, jeżeli nie ma dokumentów. Musi być dokument wydany przez lekarza: protokół zgonu, żeby zawieźć do prosektorium.

 

No i tu dopiero na miejscu, w szpitalu stwierdził lekarz zgon? 

 

Zgon był stwierdzony na początku, ale dokumentację trzeba było...

 

Czyli kto wypisał ten akt zgonu?

 

Doktor nasz tutaj z pogotowia.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie: po zamieszkach w Lubinie zatrzymano 62 osoby

 

W chwili, kiedy funkcjonariusze policji przekazywali tego człowieka pod opiekę zespołowi medycznemu, były zachowane jego funkcje życiowe, czyli był oddech i wyczuwalne było tętno. W takim stanie został przekazany medykom – zapewniał 9 sierpnia Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.

 

Tam nie było funkcji życiowych. Jedynie to elektrod nie poprzypinałam, bo na mokre ciało się nie przyczepi. Jak nie ma tętna i są źrenice szerokie, to wiadomo, że to już jest… 

 

Podpięliście go do monitorowania?

 

Nie, nie podpinałam monitorowania, dlatego że on był mokry cały i elektroda się nie przyklejała.

 

Czyli on był już jakiś czas nieżywy?

 

Na pewno kilka minut. No bo jak już doszło do źrenic szerokich, no to… Oni chcą chyba zgonić, że to pogotowie, ale nawet gdyby pogotowie zabrało, to co pogotowie z nim zrobiło w karetce, że zmarł? Myśmy go pobili?

Pełnomocnik rodziny: policjanci powinni podjąć czynności reanimacyjne

- W pewnym momencie Bartosz mdleje czy też umiera. Co robią policjanci, którzy siedzą trzej na nim? Polewają go wodą z kałuży, biją otwartą dłonią po twarzy, aby się ocucił, obudził, nie następuje tutaj żadna reakcja. Oni powinni podjąć czynności reanimacyjne. Do tego nie dochodzi, nie układają go w pozycji bocznej, ustalonej, nie sprawdzają tętna, tylko przyjeżdża nie wiadomo dlaczego pogotowie bez sygnału, stoją obok ratownicy, wrzucają to ciało na noszach jak worek ziemniaków, plecak kładą na górę i koniec – skomentował Wojciech Kasprzyk, pełnomocnik rodziny zmarłego.

 

ZOBACZ: Śmierć 34-latka z Lubina. Schetyna: sejmowa komisja we wrześniu

 

Wraz z załogą karetki do szpitala pojechała również policjantka, która brała udział w interwencji wobec Bartosza S.

 

Ratowniczka medyczna: Policjantka pojechała z nami, bo rzekomo oni mówili, że on tak ma, że takie ma napady i jak się może przebudzić, to trzeba…

 

Przebudzi się jak nie oddycha?

 

No tak powiedzieli właśnie.

 

Że może umrzeć i się ocknąć?

 

Nie umrzeć. Tylko, że omdlał, że to omdlenie - powiedzieli.

 

Ale przecież wyście sprawdzali mu funkcje życiowe?

 

Nie było funkcji życiowych.

 

Pytania się pojawiły, dlaczego pogotowie go zabrało, jeżeli był martwy i dlaczego nie wezwano tam prokuratora?

 

A co? Miał leżeć na deszczu i w tej kałuży? Deszcz padał, ta woda leci i co? Tam przykryć i czekać? Ja też bym tam musiała czekać nie wiadomo ile. Myślałam, że ja na SOR zgon stwierdzą, to będzie szybciej to wszystko trwało.  

"Komu na tym zależy, żeby poświadczać nieprawdę?"

W ostatni wtorek zastępca prokuratora okręgowego w Legnicy przekazał informację, że na ciele Bartosza S. nie ujawniono żadnych zmian urazowych ani obrażeń na skutek wywierania nacisku czy przyduszania, a jedynie otarcia naskórka. Dwa dni później pełnomocnicy rodziny mężczyzny opublikowali jego pośmiertne zdjęcia.

 

- Interweniowało czterech mężczyzn, ważących w sumie około 300 kg. Byli na 60-kilogramowym mężczyźnie, siłą rzeczy żebra mogą popękać, można się udusić. Każdy z nas, gdyby położyło się na nas kilka osób, to miałby trudności z oddychaniem, a tutaj mieliśmy wyłamywane nogi, wyłamywane ręce. Przecież widać na nagraniach, jak leci dość mocne kolano na krtań i szyję. Mówili dwa dni temu, że Bartek miał tylko draśnięcia, jakieś nieliczne zadrapania, a tu mamy wylewy krwawe całe na buzi. O czym my w ogóle mówimy? Komu na tym zależy, żeby poświadczać nieprawdę? – pytał Wojciech Kasprzyk, pełnomocnik rodziny zmarłego podczas okazania dziennikarzom zdjęć.

 

Reporter: Zdjęcia z sekcji pani widziała? 

 

Ratowniczka: Właśnie tak wyglądał.

 

Prokurator powiedział, że on nie miał żadnych zewnętrznych obrażeń.

 

No to myśmy go pobili tak? Nie było obrażeń… były. Cały był pozdzierany, ta głowa to jak widać. Oni się trzymają teraz wersji takiej, bo lepiej na kogoś zwalić, no ale dlaczego na pogotowie?

 

Wideo: Śmierć Bartosza S. w Lubinie. Wersja ratowników

 

 

Ratowniczka medyczna zrezygnowała z pracy

Jak dowiedział się "Fakt", z pracy zrezygnowała ratowniczka medyczna, która była na miejscu zdarzenia 6 sierpnia.

 

- Potwierdzam, iż pani ratownik złożyła rezygnację z pracy, a w chwili obecnej w Pogotowiu Ratunkowym w Legnicy pracuje powołana specjalna komisja, która ma na celu ocenę postępowania ZRM w tym konkretnym zdarzeniu. Do czasu zakończenia prac komisji prosimy o powściągliwość w komentowaniu sprawy - powiedział "Faktowi" rzecznik pogotowia w Legnicy mgr Szymon Czyżewski.

msl/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie