Oszuści chcieli sprzedać nieistniejące szczepionki. Oferty trafiły do 40 państw

Świat
Oszuści chcieli sprzedać nieistniejące szczepionki. Oferty trafiły do 40 państw
PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Szpitale i resorty zdrowia w 40 państwach dostały fałszywe oferty zakupu szczepionek od oszustów, podających się za producentów preparatów przeciwko COVID-19. ​- Wraz w pandemią i wysiłkami krajów, aby bezpiecznie i szybko zaszczepić obywateli, istotne jest, by proces wdrażania szczepionek był chroniony od momentu produkcji do momentu dostawy do odbiorcy - podkreśla szef Interpolu Jurgen Stock.

Oszuści wykorzystywali fałszywe konta i strony internetowe w mediach społecznościowych. W co najmniej 60 przypadkach kupujący otrzymali fałszywe oferty zakupu szczepionek przeciwko Covid-19, dopuszczonych w ich kraju.

 

Interpol przypomina, że szczepionki przeciw Covid-19 są dystrybuowane przez przedstawicieli służby zdrowia i żadne takie preparaty nie są dostępne w sprzedaży online.

 

ZOBACZ: Linie lotnicze Qantas. Na pokład samolotu tylko z certyfikatem szczepienia

 

Agencja podała, że celem fałszerzy byli pracownicy resortów zdrowia, z którymi nawiązywali oni kontakt za pośrednictwem prywatnych e-maili, a także telefonicznie.

Oszuści podszywali się po wiarygodnych dostawców

Podszywali się pod producentów leków lub agencje rządowe i oferowali na sprzedaż szczepionki, które nigdy nie dotarłyby do odbiorców.

- Nawet jeśli oszustwo się nie powiodło, ważne jest, aby zostało zgłoszone policji w celu wykrycia potencjalnych powiązań - powiedział szef Interpolu Jurgen Stock.

 

ZOBACZ: Włochy. Lekarz w każdą sobotę na targu zachęca do szczepień. Przekonał już 500 osób

 

- Wraz w pandemią i wysiłkami krajów, aby bezpiecznie i szybko zaszczepić obywateli, istotne jest, by proces wdrażania szczepionek był chroniony od momentu produkcji do momentu dostawy do odbiorcy - podkreślił Stock.

 

 

Agencja przypomina, że przestępcy "wykorzystują każdy etap pandemii", oferując podrobione artykuły, takie jak maseczki, oraz przeprowadzają cyberataki na systemy zdrowia poszczególnych krajów.

 

W ubiegłym tygodniu policja oskarżyła 23 osoby zamieszane w proceder sprzedaży fałszywych maseczek. Zarobiły one na tym łącznie 1,2 mln dolarów, piorąc pieniądze przez jeden z rumuńskich banków.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie