W. Brytania. Najwyższa dobowa liczba zgonów podczas trzeciej fali epidemii

Świat
W. Brytania. Najwyższa dobowa liczba zgonów podczas trzeciej fali epidemii
PAP/EPA/STR
Do poniedziałku przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało odpowiednio 89,6 proc. oraz 77,2 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

W ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 170 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 12 marca, oraz wykryto 26,8 tys. zakażeń koronawirusem - poinformowano we wtorek. Również we Włoszech ponownie rośnie liczba zgonów. Ostatniej doby zmarły 54 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - podało we wtorek ministerstwo zdrowia.

Wprawdzie bilanse zgonów podawane we wtorki, gdy uzupełniane są statystyki z weekendu, są zazwyczaj najwyższe w tygodniu, jednak bieżący jest wyraźne wyższy od tego sprzed tygodnia (o 24) i sprzed dwóch (o 32).

 

ZOBACZ: USA. Szczepienia trzecią dawką dla osób z obniżoną odpornością

 

Natomiast łączna liczba zgonów z ostatnich siedmiu dni - 648 - jest o 4,2 proc. wyższa od tej z poprzednich siedmiu.

 

Natomiast bilans nowych zakażeń jest o prawie 1600 niższy od poniedziałkowego, ale o ponad 3300 większy od tego, którzy był w poprzedni wtorek. W ciągu ostatnich siedmiu dni wykryto prawie 207 tys. zakażeń - o 5,6 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu.

 

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 6,32 mln zakażeń, z powodu których zmarło 131 149 osób. Pod względem łącznej liczby zakażeń zajmuje ona szóste miejsce na świecie, jeśli chodzi o zgony - siódme.

89 procent zaszczepionych

Do poniedziałku włącznie przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało prawie 47,37 mln osób, a obie - ponad 40,84 mln. Stanowi to odpowiednio 89,6 proc. oraz 77,2 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

 

ZOBACZ: Włochy. Nie będzie darmowych testów dla niezaszczepionych. "Nie ma taryfy ulgowej"

 

Tymczasem również we wtorek brytyjski urząd ds. leków MHRA dopuścił szczepionkę firmy Moderna do podawania młodym ludziom w wieku 12-17 lat. To druga szczepionka, która uzyskała autoryzację MHRA do stosowania w tej grupie wiekowej - wcześniej zatwierdzona została ta opracowana przez firmy Pfizer/BioNTech.

 

W Wielkiej Brytanii szczepieniami objęta jest na razie tylko młodzież w wieku 16-17 lat oraz dzieci w wieku 12-15 lat, które albo same są z powodu innych schorzeń szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19, albo mieszkają z takimi osobami.

Rosną zgony i zakażenia

We Włoszech ponownie rośnie liczba zgonów na Covid-19. Ostatniej doby zmarły 54 osoby - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Jest ponad 5200 następnych zakażeń koronawirusem. Jednak profesor chorób zakaźnych Massimo Galli twierdzi, że dane te nie są wiarygodne.

 

W wywiadzie dla agencji Ansa naukowiec ze szpitala Sacco w Mediolanie podkreślił: "Aby odczytać poprawnie krzywą zakażeń należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, na ile wiarygodne są dane, jakimi dysponujemy w tym szczególnym okresie roku, gdy ludzie są na wakacjach, poza domem".

 

Profesor Galli zauważył, że teraz zakażają się przede wszystkim młode osoby, które nie mają objawów. "Jest zatem wielce prawdopodobne, że liczba zakażonych jest znacznie wyższa od tej oficjalnej" - powiedział.

129 tys. zakażonych

Według oficjalnych danych resortu zdrowia Włoch obecnie zakażonych jest w kraju około 129 tysięcy osób. Minionej doby wykonano 238 tysięcy testów, a pozytywny wynik dało 2,2 procent z nich.

 

Łączna liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła we Włoszech do 128 510.

 

W szpitalach przebywa prawie 3900 chorych, u których zdiagnozowano koronawirusa, w tym ponad 420 na intensywnej terapii.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie