Protesty AgroUnii. Rozpoczęła się 24-godzinna blokada drogi

Polska
Protesty AgroUnii. Rozpoczęła się 24-godzinna blokada drogi
Polsat News
Policja zaleca kierowcom, którzy planowali podróż tym odcinkiem dk 15, żeby na czas blokady korzystali z drogi krajowej nr 16 między Ostródą a woj. kujawsko-pomorskim

Blokadę drogi nr 15 między Sampławą a Lubawą (woj. warmińsko-mazurskie) rozpoczęli we wtorek rano rolnicy związani z AgroUnią. Organizatorzy zapowiedzieli, że protest potrwa 24 godziny.

Po godz. 8 droga krajowa nr 15 została zablokowana przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 536 w okolicach Sampławy. Uczestnicy protestu przyjechali ciągnikami, mają ze sobą transparenty, m.in. "Obronimy polską wieś".

 

Agrounia zapowiada, że strajk rolników w tym miejscu potrwa 24 godziny, a przejazd dk nr 15 zablokuje nawet 100 traktorów.

Blokada na 24-godziny 

Jednym z powodów protestu są problemy hodowców trzody chlewnej związane z ASF. Działacze Agrounii deklarują, że ich celem jest obrona krajowej produkcji żywności i domagają się rozpoczęcia rozmów z rządem.

 

WIDEO: Protesty AgroUnii. Rozpoczęła się 24-godzinna blokada drogi

 

Organizatorzy protestu zgłosili go wcześniej w urzędzie gminy w Lubawie, który powiadomił o planowanym zgromadzeniu zarządcę drogi. Na tej podstawie olsztyńska GDDKiA podała już w poniedziałek na Twitterze, że dk nr 15 na odcinku między Sampławą a Lubawą "zostanie zastawiona pojazdami rolniczymi z zachowaniem korytarza życia", a protest ma trwać do środy do godz. 8.

 

ZOBACZ: AgroUnia chce być partią. Michał Kołodziejczak: reprezentujemy dużo większą grupę niż tylko rolników

 

Policja zaleca kierowcom, którzy planowali podróż tym odcinkiem dk 15, żeby na czas blokady korzystali z drogi krajowej nr 16 między Ostródą a woj. kujawsko-pomorskim.

 

- Nie było tematu hodowli zwierząt, czyli to co jest najbardziej zagrożone upadkiem czyli drób i trzoda chlewna i nie jesteśmy brani po uwagę od jakiegoś czasu w dopłatach w pomocach, a to są dwie branże, tutaj większość ludzi co są dookoła, oni bankrutują - mówił jeden z protestujących rolników.

laf/msl / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie