Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie

Polska
Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie
Polsat News
Celem nowego świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dziećmi

Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w łącznej wysokości 12 tys. zł będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

 

ZOBACZ: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko. Projekt ustawy trafił do konsultacji

 

Rząd szacuje, że w 2022 r. wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci, a kolejne 110 tys. otrzyma dofinansowanie na pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym.

 

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, którzy już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.

Ile wyniesie świadczenie?

Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

 

ZOBACZ: Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Opublikowano rozporządzenie

 

Świadczenie będzie, co do zasady, wypłacane przez 24 miesiące w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko. Rodzice będą mogli jednak zadecydować, że chcą otrzymywać je przez rok po 1 tys. zł miesięcznie. Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

 

Projekt przewiduje również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w wyniku których m.in. wprowadzone zostanie dofinansowanie dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Komu będzie przysługiwało dofinansowanie?

Dofinansowanie to będzie przysługiwało – na wniosek – rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. Będzie ono związane z pobytem nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecka w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Będzie polegało na obniżeniu przez podmiot prowadzący taką instytucję miesięcznej opłaty ponoszonej za pobyt (bez wyżywienia).

 

Dofinansowanie będzie przysługiwać: na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie; na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, a także na dziecko w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia.

 

Dofinansowanie będzie wynosić 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie więcej jednak, niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Szacuje się, że tym wsparciem zostanie objętych ok. 110 tysięcy dzieci.

"Warto wspierać rodziny"

- Warto wspierać rodziny w szczególności w pierwszych latach życia dziecka, dlatego przyjęliśmy dzisiaj rodzinny kapitał opiekuńczy - powiedział we wtorek w Żabiej Woli premier Mateusz Morawiecki.

 

Premier podkreślił, że łączenie życia zawodowego i rodzinnego to bardzo często wielkie wyzwanie, zwłaszcza dla młodych rodzin, dlatego należy je wspierać.

 

- Jest to 12 tysięcy złotych kapitału dla rodzin, żeby wesprzeć na tym etapie życia dzieci naszych wspaniałych, młodych rodziców - powiedział premier.

"Polska szczęśliwych rodzin"

- Chcemy budować Polskę szczęśliwych rodzin i z tej drogi nie zejdziemy - powiedziała z kolei minister rodziny Marlena Maląg. Wszystkie rozwiązania, które proponuje Polski Ład to są rozwiązania, gdzie w centrum życia jest polska rodzina - dodała. - Silna Polska to Polska zbudowana na silnej rodzinie - zaznaczyła minister.

 

- Dziś jesteśmy w sytuacji związanej z pułapką demograficzną. Aktualnie konsultujemy strategię demograficzną, rozmawiamy z Polakami i pokazujemy konkretne rozwiązania, i te konkretne rozwiązania znajdują się w Polskim Ładzie - powiedziała Maląg.

 

- Ustawa dotycząca rodzinnego kapitału opiekuńczego, którą przyjął dzisiaj premier Morawiecki na Radzie Ministrów jest częścią Polskiego Ładu - dodała.

"Maluch Plus"

- W tej ustawie zapisaliśmy również kolejne rozszerzenie. Polski Ład zakłada rozszerzenie programu Maluch Plus. Co roku będziemy inwestowali blisko 1,5 mld zł na tworzenie dodatkowych miejsc opieki żłobkowej. Troszczymy się o to, aby rodzice ponosili jak najniższe koszty. I właśnie w tej ustawie również zapisaliśmy 400 zł dofinansowania do miejsc opieki żłobkowej dla tych rodziców, którzy mają jedyne dzieci. To jest potężne wsparcie - poinformowała Marlena Maląg.

 

- Co do zasady, rodzice, którzy mają drugie i kolejne dzieci, będą otrzymywali kolejne 500 zł. Będą mogli je dowolnie wykorzystać - zaznaczyła i dodała, że "Polska rodzina pokazała, że przede wszystkim jest to inwestycja w przyszłość naszego kraju".

 

Minister rodziny podsumowała, że dzięki dobremu zarządzaniu, po ponad roku walki z pandemią, możemy powiedzieć z podniesioną głową, że Polska sobie poradziła.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie