Dalsza ekspansja talibów? "Tam wejdzie od razu Al-Kaida i będą zaczynali działania przeciw innym"

Polska
Dalsza ekspansja talibów? "Tam wejdzie od razu Al-Kaida i będą zaczynali działania przeciw innym"
Polsat News
- Dziękuję polskiemu rządowi, zawsze pomagali i pomagają - powiedział Abdul Haider, były ambasador Afganistanu w Polsce

Tam wejdzie od razu Al-Kaida, terroryści. Będą zaczynali działania przeciw innym krajom - powiedział w rozmowie z Polsat News Abdul H. Haider, były minister spraw zagranicznych Afganistanu i były ambasador tego kraju w Polsce. Dodał, że "wszyscy są zaskoczeni, jak szybko talibowie zdobyli kraj".

- Wszyscy wiemy, że rząd talibów nie będzie siedział w Afganistanie i rządził w Afganistanie. Tam wejdzie od razu Al-Kaida, terroryści. Będą zaczynali działania przeciw innym krajom - powiedział ambasador, zaznaczając, że istnieć może zagrożenie dalszymi atakami talibów. 

Ofensywa talibów 

Wyjaśnił, że "dlatego są starania, by to był nie tylko rząd talibów, ale rząd afgański z nimi". Były ambasador ocenił, że nowy rząd powinien składać się także z przedstawicieli narodu. 

 

ZOBACZ: Ewakuacja z Afganistanu. Dworczyk: dwa samoloty lecą do Kabulu, trzeci dołączy wkrótce

 

Przyznał, że dla niego, jak i dla całej opinii międzynarodowej, czas, w jakim talibowie zajęli kraj, jest zaskakujący. Pytany, czy miała na to wpływ decyzja o wycofaniu wojsk USA i finalne opuszczenie kraju przez Amerykanów, przyznał, że tak. 

Obawy kobiet

Ambasador zwracał także uwagę na kwestie kobiet. Wprowadzane przez talibów ścisłe prawo szariatu zabrania kobietom aktywności zawodowych, a nawet poruszania się bez obecności męża. 

 

WIDEO: Dalsza ekspansja Talibów? "Tam wejdzie od razu Al-kaida i będą zaczynali działania przeciw innym"

 

 

- Ostatnie 20 lat kobiety pracowały w rządzie, w dyplomacji. Pracowały na równi z mężczyznami. Teraz boją się, że wrócą do tego, co było przed 2000 rokiem. Kobiety tego nie chcą, nie chcą znów znów być bite przez talibów - mówił ambasador. 

 

ZOBACZ: Joe Biden przerwał urlop. Prezydent USA skomentował wydarzenia w Afganistanie

 

Taliban w oficjalnych komunikatach zwrócił się do kobiet, zapraszając je do tworzenia rządu. Przedstawiciel afgańskich talibów Enamullah Samangani we wtorek wezwał Afganki, by włączyły się w tworzenie nowego rządu. Wcześniej ekstremiści ogłosili amnestię dla urzędników państwowych i wezwali ich do powrotu do pracy.

 

- Nasz Islamski Emirat nie chce, by kobiety były ofiarami - mówił w przejętej niedawno państwowej telewizji afgańskiej.

"Zawsze pomagali i pomagają"

- Dziękuję polskiemu rządowi, zawsze pomagali i pomagają. Pamiętam, jak pomagali w 2001 roku i dziś też dostajemy pomoc. Dziękuję polskiemu MSZ, który sprowadza z Kabulu naszych ludzi, którzy są w niebezpieczeństwie - mówił Haider. 

 

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że Polska wyśle łącznie 3 samoloty do Kabulu, stolicy Afganistanu. Ewakuowanych ma zostać około 100 osób dawniej współpracujących z polskimi jednostkami wojskowymi i misjami dyplomatycznymi. 

laf/pdb / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie