Joe Biden przerwał urlop. Prezydent USA skomentował wydarzenia w Afganistanie

Świat
Joe Biden przerwał urlop. Prezydent USA skomentował wydarzenia w Afganistanie
PAP/EPA/SHAWN THEW
Prezydent USA Joe Biden

- Celem misji w Afganistanie nigdy nie było budowanie państwa, ani demokracji. Cele były dwa: dopadnięcie bin Ladena i zdziesiątkowanie Al-Kaidy - podkreślał w trakcie poniedziałkowego wystąpienia prezydent USA Joe Biden. - Liderzy Afganistanu dali za wygraną i uciekli; afgańska armia poddała się, czasem bez walki - ocenił. Zaznaczył, że podtrzymuje swoją decyzję o wycofaniu sił USA z Afganistanu.

- Podtrzymuję moją decyzję o wycofaniu amerykańskich wojsk z Afganistanu. Nigdy nie było dobrego momentu, aby wycofać nasze siły -  podkreślił w trakcie poniedziałkowego wystąpienia prezydent Joe Biden.

Biden: dotrzymałem zobowiązania z kampanii

- Nie mogę powtórzyć błędów poprzedników w Afganistanie, nie stać nas na to, mamy interesy gdzie indziej - przekonywał. 

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: wkrótce z Polski wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu

 

- Kiedy ubiegałem się o prezydenturę, obiecałem Amerykanom, że zakończę nasze zaangażowanie wojskowe w Afganistanie. To było trudne i nieuporządkowane - i tak, dalekie od perfekcji - ale dotrzymałem tego zobowiązania - zaznaczył. 

 

Prezydent podkreślił, że "w ciągu następnych dni ewakuujemy tysiące Amerykanów, sojuszników i afgańskich współpracowników oraz dziennikarzy".

 

Biden jednocześnie ostrzegł talibów, że jeśli zaatakują amerykańskich żołnierzy lub przeszkodzą w ewakuacji, odpowiedź USA będzie "szybka i zdecydowana" i - jeśli to konieczne - z "niszczycielską siłą".

 

Biden nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. 

Prezydent USA przerwał urlop

Joe Biden od czwartku przebywał poza Waszyngtonem na urlopie. Pierwotnie planował pozostać w Camp David co najmniej do środy.

 

W kwestii Afganistanu prezydent dotąd ograniczał się jedynie do wydania w sobotę oświadczenia, w którym poinformował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy do zabezpieczenia ewakuacji na lotnisku w Kabulu. Przekazał również, że przedłużenie pobytu amerykańskich żołnierzy w kraju o rok czy o pięć "nie zrobiłoby żadnej różnicy, jeśli afgańskie wojsko nie jest w stanie utrzymać kontroli nad własnym krajem".

 

Dodał, że umowa zawarta przez jego poprzednika Donalda Trumpa z talibami postawiła go w sytuacji, w której do wyboru miał albo całkowite wycofanie sił USA z Afganistanu, albo wysłanie tam kolejnych.

jo/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie