Gdzie trafią uchodźcy z Afganistanu? Burmistrz Bielan obiecuje pomoc

Polska
Gdzie trafią uchodźcy z Afganistanu? Burmistrz Bielan obiecuje pomoc
PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID
Afgańskie dziecko w obozie dla uchodźców

Bielany są gotowe zapewnić pięć mieszkań oraz wszelką pomoc bytową i prawną dla rodzin afgańskich współpracowników - napisał w mediach społecznościach burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Burmistrz Bielan wystosował do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego list, w którym proponuje zaoferowanie pomocy ze strony miasta na rzecz afgańskich współpracowników (wraz z rodzinami) polskiego kontyngentu wojskowego w tym państwie.

 

- Bielany są gotowe zapewnić pięć mieszkań oraz wszelką pomoc bytową i prawną - przekazał burmistrz.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: wkrótce z Polski wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu

 

Jak wyjaśnił w Grzegorz Pietruczuk, "trzy mieszkania są gotowe, kolejne dwa możemy przygotować w ciągu kilkudziesięciu dni".

 

 

- Mieszkania są wyremontowane i odnowione. Oczywiście rodziny będą musiały przejść formalne procedury, choć będą one skrócone - powiedział. Burmistrz zapewnił, że zarówno on, jak i jego współpracownicy oraz mieszkańcy Bielan są gotowi pomóc w urządzaniu mieszkań.

"Decyzja należy do prezydenta"

- Jednak ostateczną decyzję podejmuje prezydent - zaznaczył burmistrz.

 

- To bardzo dobra inicjatywa i jeżeli będzie taka potrzeba, to miasto na pewno skorzysta z propozycji pana burmistrza. Na razie jeszcze nie wiemy, ile osób będzie chciało przyjechać i zostać w Warszawie - powiedziała  rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

"Warszawa miastem otwartym"

- Bardzo się cieszę, że pojawiają się takie inicjatywy bo to pokazuje, że Warszawa jest miastem otwartym. Zresztą nie byłaby to pierwsza grupa, która potrzebuje nowej ojczyzny, a która znalazłaby swoje miejsce właśnie w Warszawie - dodała rzeczniczka.

 

Afgańscy talibowie w niedzielę wkroczyli do Kabulu. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą USA, przejęli kontrolę nad krajem. Dotychczasowy popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani uciekł za granicę

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie