Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 16 sierpnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 16 sierpnia
Polsat News
Raport ministerstwa - 16 sierpnia

Mamy 128 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu Covid-19 nikt nie umarł. W niedzielę przybyło 148 nowych przypadków, nie odnotowano zgonów. Przed tygodniem MZ informowało o 64 zakażeniach. Również nie odnotowano żadnych zgonów.

Mamy 128 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: wielkopolskiego (26), mazowieckiego (20), dolnośląskiego (15), pomorskiego (13), łódzkiego (7), podkarpackiego (7), śląskiego (7), lubuskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), małopolskiego (4), opolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), podlaskiego (3), zachodniopomorskiego (3), lubelskiego (2), świętokrzyskiego (1).

3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Od początku pandemii w Polsce zachorowało 2 885 461 osób. Zmarło 75 299 zakażonych. 

Ile testów wykonano?

Resort zdrowia poinformował, że ostatniej doby wykonano 25 512 testów na obecność koronawirusa.

Ponad 35 mln szczepień

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce wykonano 35 430 974 mln szczepień. 

 

Pierwszą dawkę przyjęło 18 842 300 osób. 

W pełni zaszczepione są 18 173 552 osoby. Są to zaszczepieni preparatem J&J lub dwoma dawkami pozostałych szczepionek). 

Ile osób w szpitalach?

Hospitalizowanych jest 317 chorych z COVID-19, a 49 z nich przebywa pod respiratorami – poinformował w poniedziałek resort zdrowia.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywają 62 393 osoby. Wyzdrowiało dotąd 2 655 441 zakażonych.

Polska sprzedała szczepionki

Australia zakupiła w Polsce milion dawek szczepionki Pfizera przeciwko Covid-19 - poinformował w niedzielę australijski premier Scott Morrison. Połowa dawek szczepionki ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost zakażeń.

Scott Morrison powiedział na konferencji prasowej w stolicy kraju - Canberze, że szczepionki otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat.

 

ZOBACZ: Australia zakupiła w Polsce milion dawek szczepionki Pfizera

 

Szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem przez Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dzieci wrócą do szkół?

Dzieci powinny wrócić normalnie do szkół 1 września, bo ogromnej większości przypadków przechodzą zakażenie COVID-19 łagodnie - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska. Przyznała, że nieco inaczej jest w jej ocenie ze studentami, którzy powinni się szczepić.

 

- Moje zdanie w sprawie stacjonarnego nauczania w szkołach się nie zmieniło. To konieczne dla rozwoju dzieci, więc powinny one 1 września wrócić do szkół. W ogromnej większości przypadków dzieci przechodzą zakażenie COVID-19 łagodnie, więc tutaj nie ma ryzyka zdrowotnego. Straty dla młodych ludzi, związane z brakiem klasycznej edukacji, są ogromne, więc decyzja w tej akurat sprawie wydaje się prosta. Oczywiście - nauczyciele i personel szkół, jako osoby świadome, powinny poddać się szczepieniu - podkreśliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej.

dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie