Trzęsienie ziemi na Haiti. Liczba ofiar przekroczyła 700

Świat
Trzęsienie ziemi na Haiti. Liczba ofiar przekroczyła 700
PAP/EPA/Ralph Tedy Erol
Trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti w sobotę

Do 724 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia na Haiti, ponad 2,8 tys. osób jest rannych - podała w niedzielę tamtejsza obrona cywilna. Zniszczone są setki domów, tysiące ludzi pozostały bez dachu nad głową.

"Bilans osób, które zginęły podczas trzęsienia ziemi, wzrósł w niedzielę rano do 724; 500 - na południu, 100 - w Grand'Anse, 122 - w Nippes i dwie - na północnym zachodzie kraju" - precyzuje komunikat.

Trzęsienie ziemi na Haiti: były wstrzasy wtórne

Trzęsienie ziemi, które nastąpiło w sobotę o godz. 8.29 czasu lokalnego (14.29 czasu polskiego) było tak silne, że dało się odczuć na Kubie i Jamajce. W sobotę i w nocy z soboty na niedzielę odczuwalne były wstrząsy wtórne. 

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi na Haiti. Setki ofiar i zaginionych, wielu rannych. Stan wyjątkowy

 

Wiele krajów świata zaoferowało pomoc Haiti. Prezydent USA Joe Biden polecił udzielenie niezwłocznego wsparcia; akcję koordynuje Samantha Power, administrator organizacji USAID. Zapowiedziała ona w niedzielę wysłanie na Haiti liczącej 65 osób ekipy ratowniczej i poszukiwawczej.

 

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapewnił, że Haiti zostanie udzielona niezbędna pomoc.

Dominikana i Naomi Osaka z pomocą dla Haiti

Dominikana, dzieląca z Haiti wyspę, zapowiedziała wysłanie do sąsiedniego kraju 10 tys. racji żywnościowych i sprzętu medycznego.

Pomoc zaproponował Meksyk, Peru, Argentyna, Chile i Wenezuela. Ekwador wysłał ekipę 34 strażaków, którzy wezmą udział w poszukiwaniu zasypanych ludzi.

 

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapewnił, że Haitańczycy mogą "liczyć na pomoc jego kraju".

 

ZOBACZ: US Open. Finał singla kobiet: Naomi Osaka pokonała Wiktorię Azarenkę

 

253 kubańskich lekarzy, którzy na Haiti pomagają w walce z pandemią COVID-19, przystosowało szpital w Port-au-Prince na przyjęcie rannych.

 

Słynna japońska tenisistka Naomi Osaka, której ojciec jest Haitańczykiem, poinformowała, że przekaże na rzecz ofiar trzęsienia ziemi całe honorarium, jakie otrzyma podczas najbliższego turnieju. Liczące 11 mln ludzi Haiti dopiero w ubiegłym miesiącu otrzymało z USA pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie