USA: nie ma przeciwwskazań dla szczepienia kobiet w ciąży na Covid-19

Świat
USA: nie ma przeciwwskazań dla szczepienia kobiet w ciąży na Covid-19
PAP/EPA/Chema Moya
Amerykańskie władze zdrowotne apelują do kobiet w ciąży o szczepienie się przeciw Covid-19.

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowały w środę, że szczepienia przeciw Covid-19 są zalecane dla kobiet w ciąży. Agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej poinformowała, że ani we wcześniejszych, ani w najnowszych badaniach nie znalazła przeciwwskazań dla podawania preparatów ciężarnym.

- Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne. Zwiększenie liczby szczepień, nigdy nie było pilniejsze niż teraz, gdy zmagamy się z wysoce zakaźnym wariantem Delta, obserwując poważne skutki Covid-19 wśród osób niezaszczepionych - oświadczyła dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky.

 

Z najnowszych analiz wynika, że wskaźnik poronień po szczepieniu pozostaje na podobnym poziomie co wśród ciężarnych kobiet, które nie przyjęły szczepionki. Przeprowadzone pod tym kątem badania dotyczyły preparatów koncernów Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Zaszczepili 75 proc. dorosłych. Liczba zgonów najwyższa od marca

 

Z informacji CDC wynika także, że ciąża zwiększa ryzyko ciężkiego przebycia Covid-19 oraz przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Z tego powodu agencja apeluje, aby szczepiły się wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, w tym kobiety w ciąży i karmiące.

 

- Szczepienia, to jedyne wyjście z tego kryzysu - oznajmiła Walensky.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie