Ustawa medialna. Marcin Ociepa: Będzie dwustronna umowa z Amerykanami

Polska
Ustawa medialna. Marcin Ociepa: Będzie dwustronna umowa z Amerykanami
PAP/Wojciech Olkuśnik
Pierwsze rozmowy najwyższych przedstawicieli USA i Polski ws. umowy dwustronnej już się toczą - wynika z informacji Polsat News

- Dzisiaj zmierzamy w stronę umowy dwustronnej z Amerykanami, dzięki czemu będą mogli tutaj normalnie funkcjonować - poinformował w "Graffiti" poseł klubu PiS Marcin Ociepa odnosząc się to kwestii tzw. ustawy medialnej. Z nieoficjalnych informacji Polsat News wynika, że pierwsze rozmowy najwyższych przedstawicieli USA i Polski już się toczą.

- Jeśli chodzi o Amerykanów, to najważniejszym postulatem, który ja dziś podnoszę to umowa dwustronna z USA. Poprawka w tej sprawie nie została przegłosowana w Sejmie, bo nie ma potrzeby jej wprowadzania. Można podpisać taką umowę, która dopuści Amerykanów na zasadzie pewnego wyjątku - poinformował. 

 

Jak podkreślał, w kwestii noweli ustawy medialnej nie można abstrahować od kontekstu politycznego. -Doszło do sytuacji, w której cała sprawa tej ustawy, sprawa TVN, została wykorzystana tylko jako pretekst do tego, czy powinny trwać rządy Zjednoczonej Prawicy. Siłą rzeczy ja jestem zwolennikiem rządów Zjednoczonej Prawicy – powiedział.

 

ZOBACZ: UE. Komisja Europejska: ustawa medialna i ocena polskiego KPO to dwie różne kwestie

 

- Proszę pytać inicjatorów po co ta ustawa. Chodzi o nie obchodzenie prawa przez spółki pośrednie. My mówiliśmy o doprecyzowaniu przepisów obecnego prawa, które już w Polsce funkcjonuje i jest w Polsce obchodzone poprzez spółki pośrednie, które są rejestrowane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Fakty są takie, że Amerykanie i ich kapitał są mile widziani w Polsce - zapewnił.

 

- Dzisiaj zmierzamy w stronę umowy dwustronnej z Amerykanami, dzięki czemu będą mogli tutaj normalnie funkcjonować - przekazał Ociepa. 

Będzie umowa dwustronna z USA?

- Nie jestem uprawiony do podawania tych informacji - odparł pytany o szczegóły negocjacji z Amerykanami. Potwierdził jednak, że słyszał o takiej dwustronnej umowie. 

 

Wideo: Marcin Ociepa w "Graffiti". Co z ustawą medialną?

 

Fijołek dopytywał czy wspomniana umowa była przedmiotem rozmów, o których mówił przedstawiciel departamentu stanu, który podkreślił, że w ciągu ostatnich kilku dni rozmawiał z najwyższymi przedstawicielami polskiego rządu. - Nie zaprzeczam. Proszę nie podejrzewać Amerykanów o brak roztropności i brak orientacji w sytuacji politycznej w Polsce. Polski rząd jest w stałym kontakcie na szczeblu także premiera z administracją amerykańską - mówił Ociepa. 

 

ZOBACZ: Zwycięży pragmatyzm - Waldemar Buda w "Gościu Wydarzeń" o ustawie medialnej

 

Pytany czy jest zdania, że ta sprawa "skończy się dwustronną umową z Amerykanami, która pozwoli na dostęp amerykańskiego kapitału w Polskich mediach" Marcin Ociepa odparł, że "tak". 

 

Na pytanie, czy była ona przedmiotem rozmów, o których mówił przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu, Ociepa powtórzył, że nie może tego potwierdzić, ale nie zaprzecza. - Proszę nie podejrzewać Amerykanów o brak roztropności i brak orientacji w sytuacji politycznej w Polsce. Polski rząd jest w stałym kontakcie z rządem amerykańskim – powiedział.

 

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price informował, że jeszcze w ostatnich godzinach przed środowymi obradami Sejmu przedstawiciele amerykańskiego resortu dyplomacji "na bardzo wysokim szczeblu" rozmawiali z przedstawicielami władz Polski.

msl/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie