Włochy. Pediatrzy apelują o szczepionki dla najmłodszych. "Dzieci też umierają na Covid-19"

Świat
Włochy. Pediatrzy apelują o szczepionki dla najmłodszych. "Dzieci też umierają na Covid-19"
PAP/EPA/CHEMA MOYA
We Włoszech 5,5 proc. wszystkich zakażeń dotyczy dzieci do 9 lat

Dzieci i nastolatki są także wśród śmiertelnych ofiar Covid-19, dlatego potrzebna jest "pewna, bezpieczna szczepionka". Taki apel wystosowało w środę włoskie Towarzystwo Pediatrii. W całym kraju przyspieszone zostaną szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat.

"Potrzebujemy tarczy, by bronić także nasze dzieci przed tym straszliwym wirusem" - podkreślili włoscy pediatrzy w apelu rozpowszechnionym w mediach społecznościowych i na komunikatorach.

 

Towarzystwo Pediatrii przypomniało, że Covid-19 dalej atakuje również dzieci. We Włoszech, jak zaznaczono, 5,5 proc. wszystkich zakażeń, czyli 240 tys. przypadków dotyczy dzieci w grupie wiekowej do 9 lat; zanotowano w niej 14 zgonów.

Nacisk na konieczność prewencji także w odniesieniu do dzieci

10 proc. wszystkich zakażonych jest w grupie 10-19 lat. Stwierdzono w niej 436 tys. przypadków koronawirusa, a zmarło 16 młodych osób.

Pediatrzy położyli nacisk na konieczność prewencji przy pomocy szczepionek także w odniesieniu do dzieci, by nie dopuścić do nasilenia krążenia wirusa i jego zaraźliwych wariantów.

 

Koordynator doradzającego rządowi komitetu techniczno-naukowego, profesor pediatrii Franco Locatelli powiedział, że w listopadzie należy oczekiwać aprobaty dla szczepienia dzieci w wieku poniżej 12 lat. Wyjaśnił, że chodzi o preparaty firm Pfizer i Moderna, które - jak ocenił - są już w "dobrym punkcie".

 

ZOBACZ: Włochy. Rośnie liczba zakażeń koronawirusem i chorych w szpitalach

 

Od 16 sierpnia w całych Włoszech mają być prowadzone szczepienia osób w wieku od 12 do 18 lat bez konieczności rejestracji - zalecił władzom regionów nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo. Celem tej kampanii jest zaszczepienie jak największej liczby uczniów przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego we wrześniu.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie