Argentyna. Impeachment dla prezydenta Alberto Fernandeza za złamanie lockdownu

Polska
Argentyna. Impeachment dla prezydenta Alberto Fernandeza za złamanie lockdownu
Nicolás Aboaf / CC-by-SA / Commons
Alberto Fernandezowi grozi impeachment za złamanie obostrzeń

Rząd Argentyny usiłuje ograniczyć straty po tym, jak opublikowano zdjęcie z przyjęcia urodzinowego zorganizowanego przez prezydenta Alberto Fernandeza dla jego partnerki, które odbyło się, gdy w kraju obowiązywały restrykcje związane z pandemią COVID-19. Opozycja zapowiada impeachment - podał w piątek Bloomberg.

Zdjęcie zrobione w lipcu 2020 r. i opublikowane w czwartek przez lokalną telewizję pokazuje Fernandeza z pierwszą damą Fabiolą Yanez w rezydencji prezydenckiej na obrzeżach Buenos Aires wraz z kilkorgiem przyjaciół. Żadna ze sfotografowanych osób nie ma na twarzy maseczki.

Impeachment jest mało prawdopodobny

- Oczywiście było pewne zaniedbanie, popełnił błąd, to nie powinno było się wydarzyć, to było niewłaściwe - powiedział w piątek rano szef gabinetu Santiago Cafiero w wywiadzie radiowym.

 

ZOBACZ: Impeachment w Brazylii? Złożono "ponadpartyjny" wniosek

 

Liderzy opozycji zapowiadają rozpoczęcie procesu impeachmentu, argumentując, że prezydent złamał przepisy, które ustanowił w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Impeachment jest jednak bardzo mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę zdolność koalicji rządzącej do zablokowania go w izbie niższej.

 

Rzecznik prezydenta nie odpowiedział na prośbę Bloomberga o komentarz.

Argentyna dotknięta przez pandemię

Fernandez w marcu 2020 r. wprowadził jeden z najbardziej surowych lockdownów na świecie. Zamknięte zostały parki publiczne, zawieszone prawie wszystkie podróże krajowe i międzynarodowe, a spotkania towarzyskie zostały zakazane. Nie powstrzymało to jednak rozprzestrzeniania koronawirusa, a Argentyna jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię - ponad 108 tys. ludzi zmarło tam z powodu COVID-19.

 

ZOBACZ: Argentyna. Dom osunął się do morza. Poziom wód podniósł się przez ulewy

 

Według sondażu opublikowanego 8 sierpnia, przeprowadzonego przez firmę konsultingową Management & Fit, poziom aprobaty dla działań prezydenta spadł do około 34 proc. z 57 proc. na początku lockdownu.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie