Jarosław Gowin stracił posłów: będą musieli zmagać się z wyrzutami sumienia

Polska
Jarosław Gowin stracił posłów: będą musieli zmagać się z wyrzutami sumienia
PAP/Rafał Guz

- Te osoby są poza Porozumieniem, wszystkie złożyły rezygnację. Gdyby tego nie zrobiły, to dziś zostałyby usunięte z partii - przekazał Jarosław Gowin, komentując zachowanie dawnych posłów Porozumienia, którzy wczoraj poparli nowelę ustawy medialnej. - Tworzymy koło parlamentarne Porozumienia - poinformował w czwartek w Sejmie Gowin.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji została w środę uchwalona głosami m.in. PiS, czy pięciorga posłów Porozumienia. Byli to: Marcin Ociepa - który później poinformował, że wystąpił z Porozumienia, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko.

 

Były wicepremier dodał, że jest przekonany, że "to co robimy, to robimy w najlepszym interesie Polski". - Ja decyzji byłych kolegów nie zamierzam szerzej komentować - zaznaczył.

 

Według Gowina, ci "którzy przyłożyli rękę do uchwalenia tej ustawy już na zawsze będą musieli zmagać się z wyrzutami sumienia, że działali w szkodzie z interesami Polski".

 

Pytany o Andrzeja Guta-Mostowego powiedział, że pozostaje on członkiem Porozumienia. - Gut-Mostowy podtrzymuje swoją decyzję o opuszczeniu klubu PiS, braku akceptacji ustawy o mediach i sprzeciwia się propozycjom podatkowym PiS - poinformował lider Porozumienia. Dodał, że poseł "potrzebuje trochę czasu na podjęcie decyzji, co do swojej przynależności parlamentarnej".

Koło parlamentarne Porozumienia

- Z dniem dzisiejszym tworzymy koło parlamentarne Porozumienia - poinformował w czwartek w Sejmie Jarosław Gowin. - Od dzisiaj Porozumienie idzie własną drogą. Jest nas mniej, ale wiemy co nas łączy i dzięki temu jesteśmy silniejsi - mówił.

 

- Zachowujemy wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy, mamy poczucie, że zachowujemy wierność wyborcom, którzy obdarzyli nas zaufaniem, równocześnie jednak od początku tej kadencji pojawiały się sytuacje, w których PiS próbowało przeforsować rozwiązania szkodliwe dla Polski i Polaków - powiedział lider Porozumienia.

 

ZOBACZ: Marcin Ociepa o wyjściu Porozumienia z koalicji: Nie chodziło o podatki

 

Wśród tych rozwiązań wymienił m.in. próbę zawetowania unijnego budżetu, podatek medialny i tzw. ustawę medialną, która według lidera Porozumienia jest sprzeczna z zasadami wolności słowa i konfliktuje Polskę z USA.

 

- Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi środowiskami centroprawicowymi - dodał Gowin.

Ociepa rezygnuje z członkostwa

Spośród pięciorga posłów, którzy zagłosowali za nowelizacją tzw. ustawy medialnej, przeciwko której opowiedział się m.in. lider ugrupowania Jarosław Gowin, Marcin Ociepa jeszcze w środę poinformował, że rezygnuje z członkostwa w Porozumieniu. We wpisie na Twitterze oświadczył, że podjął tę decyzję "w związku z różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie".

 

 

Według nieoficjalnych informacji niektórzy z pozostałej czwórki posłów również zamierzają z własnej inicjatywy opuścić ugrupowanie.

dk/aml/an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie