Rosja: dzień wolny w całym regionie z powodu pożarów lasów

Świat
Rosja: dzień wolny w całym regionie z powodu pożarów lasów
Reuters
Jakucja ogłosiła piątek dniem wolnym od pracy. Powodem dym z pożarów lasów.

Władze regionu Jakucja w Rosji, gdzie od początku lata płona lasy, ogłosiły, piątek będzie dniem wolnym od pracy z powodu utrzymującego się dymu. Chodzi o "ochronę zdrowia mieszkańców w związku z obecnością substancji toksycznych w powietrzu" - poinformowano.

Pożary lasów produkują ogromną ilość dymu, który rozprzestrzenia się zarówno na Jakucję, jak i na sąsiadujące z nią regiony na Syberii.

 

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała w poniedziałek, że po raz pierwszy w historii dym z tych pożarów dotarł do bieguna północnego.

 

Jak podaje agencja AFP, w tegorocznym pożarze w Jakucji spłonęło już 8 mln hektarów lasów.

 

ZOBACZ: Poprawa sytuacji na froncie walki z pożarami w Grecji. Żywioł nasila się we Włoszech i Hiszpanii

 

Od niedzieli w regionie obowiązuje reżim sytuacji nadzwyczajnej, od lipca obowiązuje tam zakaz wstępu do lasów. Pożary w tym największym pod względem terytorium regionie Rosji dotarły już do osiedli ludzkich i obiektów gospodarczych.

 

Jakucja co roku nękana jest przez pożary lasów, które zajmują ponad 80 proc. jej powierzchni. Jednak w tym roku - zdaniem ekologów - pożarów na Syberii jest więcej niż zwykle, co jest skutkiem zmian klimatycznych: wyższych temperatur i suszy.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie