Poznań. Nowy dopalacz. Zatruło się nim kilkadziesiąt osób

Polska
Poznań. Nowy dopalacz. Zatruło się nim kilkadziesiąt osób
Zdjęcie ilustracyjne. Pexels/MART PRODUCTION
Narkotyk może występować w formie tabletek

Sanepid w Poznaniu odnotował kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących zatrucia nowym dopalaczem. Tylko w lipcu nieznaną substancją zatruło się 13 osób w mieście i okolicach.

- Od stycznia do 30 lipca br. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu zgłoszono 59 osób hospitalizowanych z powodu zatrucia nieznanym środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną - poinformowała Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego sanepidu, cytowana przez portal epoznan.pl. W samym lipcu zarejestrowano 13 przypadków zatruć.

Występuje w różnych postaciach

Narkotyk MDMB-4en-PINACA należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych - grupy III-NPS - podaje GIS. 

 

- Narkotyk może występować m.in. w postaci mieszanek do palenia, proszków, liquidów do e-papierosów - dodała Staszewska. Występuje także w postaci tabletek.

 

WIDEO: W Polsce wciąż pojawiają się nowe dopalacze

 

Inspektorat podkreśla, że ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.

 

ZOBACZ: Nastoletnia Zuzia ofiarą dopalaczy. Widzowie "Raportu" przejęli się jej losem

 

Po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić halucynacje, paranoja, psychoza, agresywne i gwałtowne zachowanie; strach i niepokój; zniekształcone postrzeganie czasu; nudności i wymioty; letarg; zaburzenia motoryki; zaczerwienienie spojówek oczu; objawy sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, tachykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego, udar) a także drgawki, konwulsje, utrata przytomności i śpiączka.

 

an/ml/epoznan.pl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie