Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną MDMB-4en-PINACA

Polska
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną MDMB-4en-PINACA
MART PRODUCTION / Pexels
Główny Inspektor Sanitarny zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie "dopalaczami"

W ostatnich sześciu miesiącach na terenie Polski obserwuje się gwałtowny wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jej zażycie wiąże się z wysokim ryzykiem zatruć, a także śmierci.

GIS podaje, że narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją i liquidów do e-papierosa.

 

ZOBACZ: GIS: szkodliwy tlenek etylenu w partiach szynki, boczku i golonki firmy Dubimex

 

Inspektorat podkreśla, że ze względu na swoją wysoką moc, MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.

Objawy po zażyciu dopalacza

Po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić halucynacje, paranoja, psychoza, agresywne i gwałtowne zachowanie; strach i niepokój; zniekształcone postrzeganie czasu; nudności i wymioty; letarg; zaburzenia motoryki; zaczerwienienie spojówek oczu; objawy sercowo-naczyniowe (nadciśnienie, tachykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego, udar) a także drgawki, konwulsje, utrata przytomności i śpiączka.

 

ZOBACZ: GIS ostrzega przed kaszą. Chodzi o poziom pozostałości pestycydu

 

Główny Inspektor Sanitarny zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie "dopalaczami".

Substancja w różnych postaciach

"Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne" – zaznacza GIS.

 

ZOBACZ: Salmonella w sezamie. GIS uprzedza przed partią produktu

 

Sanepid przypomina też w ostrzeżeniu, że za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

aml/pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie