KO składa zawiadomienie do prokuratury ws. marszałek Elżbiety Witek

Polska
KO składa zawiadomienie do prokuratury ws. marszałek Elżbiety Witek
PAP/Wojciech Olkuśnik
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Koalicja Obywatelska złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez Elżbietę Witek. - Marszałek Sejmu staje się dzisiaj główną postacią afery o charakterze kryminalnym - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Opozycja mówi o "przestępstwie legislacyjnym" dotyczącym zarządzenia reasumpcji wczorajszego głosowania w Sejmie.

- Mieliśmy wczoraj do czynienia nie z legalnym aktem głosowania, ale przestępstwem legislacyjnym - przekazała Gasiuk-Pihowicz z PO. 

 

ZOBACZ: Obrady Sejmu nie zostały przerwane. Powtórzono głosowanie, które przegrało PiS

 

Chodzi o wczorajsze posiedzenie Sejmu, podczas którego Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wniosek formalny o odroczenie obrad do września. Według członków PO "wniosek był jednoznaczny i wskazywał konkretną datę i godzinę, do 2 września do godz 10".

 

Elżbieta "reasumpcja" Witek

- Marszałek Sejmu zapisała czarną kartę w historii polskiego parlamentaryzmu i może przejść do historii jako Elżbieta "reasumpcja" Witek - powiedziała posłanka.

 

Arkadiusz Myrcha razem z Kamilą Gasiuk-Pichowicz dziś złożą zawiadomienie o popełnienie przestępstwa zgodnie z art. 231 KK, czyli dotyczącego przestępstwa urzedniczego. - Każdy kto ma uzasadnione podejrzenie podejrzenia przestępstwa powinien złożyć stosowne zawiadomienie do organów ścigania - powiedział Myrcha.

 

Poseł jest pewien, że "miliony polaków nie ma jedynie podejrzeń". - Wszyscy jesteśmy pewni, że marszałek Witek przekroczyła swoje uprawnianie - dodał.

 

- Marszałek nie miała ani cienia podstawy prawnej aby zarządzić przerwę po przegłosowaniu wniosku o odroczenie, ani nie miała prawa żeby zarządzić reasumpcję - powiedział na czwartkowej konferencji Arkadiusz Myrcha Poseł PO.

 

Stwierdził, że "tymi dwiema decyzjami marszałek Witek z pewnością naruszyła regulamin Sejmu, który jest dla niej obowiązujący, tym samym naraziła się na odpowiedzialność karną". Dodał, że nie jest to pierwsze skandaliczne zachowanie poseł Witek.

 

Według niego, Elżbieta Witek jest organem wykonawczym komitetu ławkowego w Sejmie, który składa się z Błaszczaka, Kaczyńskiego i Terleckiego. - Pani marszałek wykonuje ich polecenia narażając się często na odpowiedzialność karną - dodał.

Opozycja rozmawia o wniosku o odwołanie Witek

Trwają rozmowy na temat złożenia wspólnego, opozycyjnego wniosku o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek - powiedział w czwartek szef klubu KO Borys Budka. Dodał, iż liczy na poparcie w tej sprawie także posłów Konfederacji; nie wykluczył rozmów z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem.

 

- Robimy wszystko, by był to wspólny wniosek klubów i kół opozycyjnych; na razie spokojnie rozmawiamy z przewodniczącymi poszczególnych ugrupowań. Już wczoraj mieliśmy dobre spotkanie; staramy się, żeby tak, jak w przypadku Rzeszowa wszystko było dopięte na ostatni guzik i nikt nie będzie wychodził przed szereg - powiedział Budka w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

 

Potwierdził, że przedmiotem rozmów jest m.in. wskazanie wspólnego opozycyjnego kandydata na nowego marszałka Sejmu, co jest niezbędne przy tego typu wnioskach. - Pracujemy nad tym, a czy to będzie kandydat czy kandydatka - o tym państwa wspólnie poinformujemy. Myślę, że to powinien być taki bardzo dobry zwyczaj, że jeżeli robimy coś wspólnie, jeżeli się na coś umawiamy, to tego dotrzymujemy - zaznaczył szef klubu Koalicji.

Powtórzone głosowanie

W pierwszym głosowaniu za odroczeniem obrad głosowało 229 posłów, m.in. pięcioro posłów Porozumienia, w tym lider partii Jarosław Gowin, przeciw - 227.

 

Nie głosowało dwoje posłów z klubu PiS: Violetta Porowska i Marek Wesoły.

 

- To pomyłka - wyjaśniał poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, pytany o to, dlaczego głosował za wnioskiem o odroczenie obrad Sejmu do września. Dodał, że tak samo należy rozumieć głosowanie innych członków Kukiz'15 - Niestety, siedzimy rozproszeni - ja zrobiłem pomyłkę, i pozostali też - zaznaczył.

 

Więcej o tej pomyłce mówił Jarosław Sachajko w czwartkowym programie "Graffiti". Link do artykułu znajdziesz pod tym linkiem.

 

Głosowanie zostało powtórzone po przerwie. - Wpłynął wniosek o reasumpcję głosowania 30 posłów; po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów i opinii prawników zarządzam reasumpcję głosowania ws. odroczenia posiedzenia Sejmu - powiedziała w środę wieczorem marszałek Elżbieta Witek.

 

aml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie