Wenezuela "krajem staruszków i dzieci"

Świat
Wenezuela "krajem staruszków i dzieci"
Reuters
edług danych Wysokiego Komisariatu ONZ ds. Uchodźców, w ciągu ostatnich 8 lat opuściło ten kraj ponad 5,6 milionów osób

"To dziś kraj staruszków i dzieci" - tak zatytułował we wtorek swój artykuł o Wenezueli czołowy brazylijski dziennik, "La Folha de S.Paulo". Ocenia się, że 5,6 milionów Wenezuelczyków wyemigrowało z kraju.

Po śmierci Hugo Chaveza, ideologa "boliwariańskiej rewolucji społecznej", który objął władzę w wyniku wygranych w 1998 roku wyborów i zmarł w 2013 roku, Wenezuela, pod dyktatorskimi rządami pozbawionego wykształcenia prezydenta Nicolasa Maduro, błyskawicznie się wyludnia. Jest dziś krajem świata, który w ciągu ostatnich pięciu lat stracił największa liczbę ludności- więcej niż pogrążona w wojnie domowej Syria.

 

ZOBACZ: Wenezuela. W dwudniowych starciach policji z gangami zginęło co najmniej 26 osób

 

Jest też jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, którego ludność w ciągu ostatniej dekady zmniejszyła się. Sprawiła to głównie masowa emigracja Według danych Wysokiego Komisariatu ONZ ds. Uchodźców, w ciągu ostatnich 8 lat opuściło ten kraj ponad 5,6 milionów osób.

Masowa migracja

Jako przyczynę tego zjawiska można by wskazać emigrację, ale zjawisko jest bardziej złożone.

 

Szefowa Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznym Uniwersytetu Katolickiego w Caracas Anitza Freitez stwierdziła w wywiadzie dla BBC, że ubytek ludności jest spowodowany głównie masową emigracją, ale także spadkiem liczby narodzin i wzrostem śmiertelności. Ponadto w ciągu ostatniej dekady przeciętna długość życia Wenezuelczyków skróciła się o trzy lata wskutek braku wystarczającej opieki nad osobami starszymi i emerytami.

 

ZOBACZ: Wenezuela stosuje szczepionkę bez dowodów na jej bezpieczeństwo. Preparat ma trzy dawki

 

Według Krajowego Instytutu Statystycznego Wenezueli kraj ten liczył na początku 2021 roku 28 436 000 mieszkańców, podczas gdy oficjalne dane za 2015 rok informowały o 32 605 000 mieszkańców.

 

60 proc. emigrujących Wenezuelczyków, to osoby od 15 do 50 lat.

 

Wskutek zmian w strukturze ludności ponad połowie wenezuelskich rodzin przewodzą dziś kobiety – poinformowała Anita Freitez

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie