Niemcy. Strajk kolejarzy Deutsche Bahn. Polskie PKP Intercity skraca trasę pociągów do Berlina

Polska
Niemcy. Strajk kolejarzy Deutsche Bahn. Polskie PKP Intercity skraca trasę pociągów do Berlina
polsatnews.pl
Strajk pracowników Deutsche Bahn sprawił, że PKP Intercity uruchamia zastępcze autobusy na niemieckich odcinkach tras swoich pociągów

Chociaż to w Niemczech protestują kolejarze, ich działania zaburzają również rozkład jazdy polskich pociągów. PKP Intercity wprowadza na dwa dni zastępczą komunikację zamiast pociągów jadących do Berlina. Pasażerowie muszą opuścić wagony w Rzepinie - nieopodal granicy z RFN - i przesiąść się do autobusów. O odwołaniu niektórych połączeń do Niemiec poinformowało także Polregio.

Jak wyjaśniło PKP Intercity, niektóre pociągi, jeżdżące z Polski do Niemiec, zakończą bieg po naszej stronie granicy - na stacji Rzepin. Chodzi o połączenia 11 i 12 sierpnia (środa - czwartek):

 

IC 456/47010 "NIGHTJET" relacji Wiedeń Hbf – Berlin Hbf.
IC 248/17000/1 "BEROLINIUM" relacji Warszawa Wschodnia – Berlin Hbf.

EIC 246/17002/3 "WISŁA" relacji Warszawa Wschodnia – Berlin Hbf.
EIC 48/17004/5 "ODRA/ODER" relacji Warszawa Wschodnia – Berlin Hbf.

IC 58/57000/1 "GEDANIA" relacji Gdynia Głowna – Berlin Hbf.
IC 56/37000/1 "WAWEL" relacji Kraków Główny – Berlin Hbf.
EIC 44/17006/7 "SPREE" relacji Warszawa Wschodnia – Berlin Hbf.
EIC 40/17008/9 "VARSOVIA" relacji Warszawa Wschodnia – Berlin Hbf.


"Dla podróżnych z wyżej wymienionych pociągów na odcinku Rzepin - Berlin zostanie zapewniona przez PKP Intercity zastępcza komunikacja autobusowa" - zapewnił narodowy przewoźnik.

 

Chwilowe zmiany w rozkładzie jazdy ogłosiło również Polregio. "Pociągi transgraniczne w relacjach Szczecin - Angermünde - Berlin Gesundbrunnen oraz Szczecin - Pasewalk - Lübeck Hbf, obsługiwane przez niemieckiego przewoźnika, w dniu 11.08.2021 r. nie kursują. Za odwołane pociągi nie zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza" - przekazała spółka.

Strajkują pracownicy Deutsche Bahn. Chcą podwyżek

PKP Intercity wprowadza zastępczą komunikację zamiast pociągów, ponieważ 95 proc. członków niemieckiego związku zawodowego maszynistów (GDL) opowiedziało się we wtorek za strajkiem na tle płacowym w Deutsche Bahn (DB). Protestują zarówno pracownicy zajmujący się przewozami towarów, jak i osób.

 

ZOBACZ: Kołbaskowo. Niemiecki pociąg osobowy wykolejony pod Szczecinem. 35 osób ewakuowanych

 

Strajk trwa od godz. 19:00 we wtorek. Początkowo objął transport cargo, a później także pasażerski. Protest ma zakończyć się o godz. 2 w piątek. Wpływa to na ruch połączeń z Polski, gdyż po niemieckiej stronie granicy obsługę konduktorską pociągów, jak i maszynistów, zapewniają DB.

 

W ramach sporu zbiorowego Deutsche Bahn złożyła stronie związkowej drugą ofertę, która przewiduje dwustopniową podwyżkę płac o 3,2 procent oraz dalsze korzyści, na przykład w zakresie zabezpieczenia na starość i ochrony przed zwolnieniem z pracy. Strony negocjacji różnią się co do postulowanego czasu trwania i tempa wprowadzania podwyżek.

 

W obliczu nowych miliardowych strat w pandemii koronawirusa i poważnych szkód wywołanych powodziami koleje domagają się dłużej obowiązującego układu zbiorowego i późniejszych podwyżek w tej samej wysokości procentowej.

wka / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie