Niemcy. Pracownik brytyjskiej ambasady aresztowany za współpracę z wywiadem Rosji

Świat
Niemcy. Pracownik brytyjskiej ambasady aresztowany za współpracę z wywiadem Rosji
Pixabay/karlherl
Flaga Niemiec. Zdjęcie ilustracyjne

Niemiecka policja aresztowała we wtorek mężczyznę, który pracował w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie, pod zarzutem przekazywania dokumentów rosyjskiemu wywiadowi - poinformowała w środę niemiecka prokuratura.

Mężczyzna jest podejrzany o działalność dla tajnych służb. Miał pracować dla rosyjskiego wywiadu co najmniej od listopada 2020 roku. Przynajmniej raz przesłał mu materiały, które zdobył w swojej pracy - pisze w środę dziennik "Die Welt".

 

Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy otrzymał w zamian.

 

ZOBACZ: Niemcy. Strajk kolejarzy Deutsche Bahn. Polskie PKP Intercity skraca trasę pociągów do Berlina

 

We wtorek funkcjonariusze Federalnego Urzędu Kryminalnego zatrzymali podejrzanego w Poczdamie, pod Berlinem. Mieszkanie i miejsce pracy mężczyzny zostały przeszukane i w środę zostanie on postawiony przed sędzią śledczym, który ma zdecydować, czy zatrzymany pozostanie w areszcie.

 

Prokuratura poinformowała, że aresztowanie jest wynikiem wspólnego śledztwa prowadzonego przez władze niemieckie i brytyjskie.

Monitorowany przez kontrwywiad

Pracownik brytyjskiej ambasady w Niemczech, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, był od pewnego czasu monitorowany przez brytyjski kontrwywiad, a jego zatrzymanie nie było pośpieszną akcją - podała w środę stacja Sky News.

 

Zwraca ona również uwagę, że aresztowany mężczyzna został zatrudniony przez ambasadę w Berlinie, co oznacza, że nie miał statusu dyplomaty, a jego dostęp do ściśle poufnych informacji był ograniczony. Choć jak zaznacza, nadal mógł on przekazywać cenne z punktu widzenia Rosji dane.

aml/an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie