Kaczyński odpowiada Sienkiewiczowi: nie było propozycji rządowych dla grupy, która odeszła

Polska
Kaczyński odpowiada Sienkiewiczowi: nie było propozycji rządowych dla grupy, która odeszła
PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w trakcie środowego posiedzenia Sejmu

Nie było propozycji rządowych dla tej grupy, która odeszła - powiedział w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiadając na wniosek posła KO Bartłomieja Sienkiewicza, który zarzucił rządzącym korupcję polityczną i zwrócił się do marszałek Sejmu o odroczenie obrad do wyjaśnienia sprawy.

Posłowie opozycji Bartłomiej Sienkiewicz (KO) i Władysław Kosiniak-Kamysz (lider PSL) złożyli podczas środowych obrad Sejmu wnioski formalne o odroczenie posiedzenia do początku września.

 

ZOBACZ: Sławomir Nowak nie zostanie aresztowany. Zapadła prawomocna decyzja sądu

 

- Składam wniosek o odroczenie posiedzenia do 1 września. Powód jest prosty: to są wypowiedziane dzisiaj publicznie dwa zdania: "Każdy z moich posłów otrzymał bardzo atrakcyjną propozycję handlową. To jest oczywista korupcja polityczna". Te słowa wypowiedział człowiek, który jeszcze 24 godziny temu był ministrem tego rządu (chodzi o Jarosława Gowina - red.) - powiedział Sienkiewicz.

 

WIDEO: wystąpienie Bartłomieja Sienkiewicza i komentarz Jarosława Kaczyńskiego

 

 

- Pani marszałek, tu się odbywa korupcja polityczna na wielką skalę; tu się handlują Rzeczpospolitą, tu się handluje urzędami i pieniędzmi. To obowiązek pani marszałek wyjaśnić tę sprawę do spodu! - zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

 

Odniósł się w ten sposób do środowych słów lidera Porozumienia Jarosława Gowina, który wczoraj utracił stanowisko ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego, a dzisiaj jego partia ogłosiła wyjście z koalicji rządzącej.

 

- Nie było propozycji rządowych dla grupy, która odeszła - odpowiedział mu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wniosek lidera ludowców o odroczenie obrad

Wniosek o odroczenie obrad do 2 września złożył także lider ludowców Władysław Kosiniak Kamysz. Wniosek swój uzasadnił zmianą w porządku obrad, dotyczącą dodania punktu z informacją ministra zdrowia ws. szczepień przeciw COVID-19 oraz premiera w sprawie ochrony danych osobowych funkcjonariuszy publicznych.

 

- Przed chwilą wysoka izba przegłosowała uzupełnienie porządku obrad. Premier Morawiecki oraz minister (zdrowia Adam -red.) Niedzielski musza mieć czas, żeby się przygotować do tych punktów. To trzeba zrobić rzetelnie nie, w pośpiechu. Jesteśmy konstruktywną opozycją, nie będziemy premiera i ministra w takiej sytuacji stawiać. Trochę namysłu, głęboki oddech, 2 września o godz. 10 wracamy! - zaapelował.

kmd/jo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie