Rosja wzmacnia ochronę obwodu kaliningradzkiego

Świat
Rosja wzmacnia ochronę obwodu kaliningradzkiego
Wikimedia Commons/Mike1979 Russia

Oddziały piechoty morskiej w obwodzie kaliningradzkim zostaną wyposażone w bojowe wozy piechoty BMP-3F - podał we wtorek dziennik "Izwiestija". Jak ocenia, sprzęt ten znacznie wzmocni obronę rosyjskiej eksklawy nad Bałtykiem.

Powołując się na źródło w ministerstwie obrony Rosji, dziennik podaje, że wozy BMP-3F trafią w 2021 roku do 336. samodzielnej brygady piechoty morskiej Floty Bałtyckiej, rozlokowanej w Bałtyjsku.

 

Uzbrojenie tych pojazdów "pozwala na zadanie poważnych szkód siłom morskim przeciwnika i nawet na zatopienie okrętów desantowych" - zaznacza dziennik.

 

ZOBACZ: Rosja zbroi się nad Bałtykiem. Coraz więcej wojsk wokół Kaliningradu

 

BMP-3F jest modyfikacją BMP-3 - najnowocześniejszego rosyjskiego bojowego wozu piechoty - opracowaną specjalnie dla marynarki wojennej. Wóz ten wykazuje się większą pływalnością i może pływać przez siedem godzin. Jego maksymalna prędkość na wodzie wynosi 10 km/h, a na lądzie - 70 km/h. Siła ognia jest porównywalna z lekkimi czołgami.

 

Jak powiedział "Izwiestijom" ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow, wraz ze wzmacnianiem w ostatnich latach systemu obrony obwodu kaliningradzkiego rozlokowane tam siły "będą mogły skutecznie odeprzeć ewentualną agresję".

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie