Wielka Brytania. Uniwersytet w Sussex rozlosuje nagrodę 5 tys. funtów dla zaszczepionych studentów

Świat
Wielka Brytania. Uniwersytet w Sussex rozlosuje nagrodę 5 tys. funtów dla zaszczepionych studentów
PAP/EPA/ANDY RAIN
Piesi przed ośrodkiem szczepień przeciwko Covid-19

Dziesięciu studentów z uniwersytetu w Sussex otrzyma 5 tys. funtów (około 30 tys. zł) w losowaniu, jeśli udowodnią, że są w pełni zaszczepieni dwiema dawkami lub są zwolnieni medycznie. Akcja ma zachęcić do szczepień wśród studentów - Nie jest to próba przekupstwa - powiedział prof. Adam Tickell.

Loteria zorganizowana przez uniwersytet w Sussex, brytyjski uniwersytet położony w aglomeracji Brighton w hrabstwie East Sussex w południowej Anglii, ma na celu zachęcenie do podjęcia szczepień.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników domów opieki

 

Według "Guardiana", wszyscy studenci uniwersytetu biorą udział w losowaniu. Spośród nich zostanie rozlosowanych 10 zwycięzców, którzy otrzymają nagrodę. Muszą oni udowodnić, że zostali zaszczepieni dwiema dawkami lub są medycznie zwolnieni z zaszczepienia. - To, co robimy, to tylko zachęta - stwierdził prof Adam Tickel z uniwersytetu w Sussex.

 

Losowanie nagród odbędzie się pod koniec listopada, aby dać uczniom czas na zaszczepienie się.  Tickell przyznał, że losowanie nagród może nie mieć ogromnego wpływu na liczbę osób decydujących się na szczepionkę, ale uznał, że warto spróbować.

Czy to jest próba przekupstwa?

- Wiemy, że wielu uczniów otrzymało już szczepienia lub planuje się zaszczepić. Jeśli uda nam się nawet nieznacznie zwiększyć liczbę chętnych poprzez taką prostą inicjatywę, to oczywiście to zrobimy - powiedział w programie BBC Radio 4's Today. Profesor odrzucił także zarzuty, że akcja jest "przekupstwem" studentów, żeby tylko się zaszczepili.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: dzieci nie cierpią z powodu długotrwałych symptomów COVID-19

 

Jade Altass-Hye, która tego lata ukończyła uniwersytet w Sussex, uważa, że ​​losowanie nagród pieniężnych to dobry pomysł. - To ciekawy sposób na wydawanie funduszy. Zachęcanie ludzi nie jest czymś złym - stwierdziła.

 

Tickell uważa, że "chociaż są to znaczące nagrody dla naszych studentów, koszt dla uniwersytetu jest niewielki w porównaniu z kosztami ludzkimi, społecznymi i finansowymi, gdyby studenci doświadczyli podobnych zakłóceń, z jakimi mieliśmy do czynienia w zeszłym roku".

Inne akcje promujące szczepienia wśród młodych

Brytyjski rząd ma także wprowadzić tanie przejazdy taksówką i zniżki od największych firm oferujących jedzenie na wynos aby zwiększyć liczbę chętnych do szczepień wśród młodych ludzi. W program już zaangażowane są firmy Uber i Bolt oraz Deliveroo.

aml/The Guardian/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie