Wielka Brytania: dzieci nie cierpią z powodu długotrwałych symptomów COVID-19

Świat
Wielka Brytania: dzieci nie cierpią z powodu długotrwałych symptomów COVID-19
PAP/EPA/IDREES MOHAMMED

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie, którego wyniki opublikowano m.in. w magazynie "Lancet Children", wykazało, że u dzieci, które zachorowały na COVID-19, rzadko występują długotrwałe symptomy choroby i najczęściej ograniczają się one do bólu głowy i uczucia zmęczenia - podaje BBC.

Naukowcy z King's College w Londynie przebadali 1732 dzieci w wieku od pięciu do 17 lat, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem między wrześniem 2020 roku a lutym 2021 roku.

 

ZOBACZ: Naukowcy: pozwólcie chodzić dzieciom po drzewach, to dobre dla rozwoju ich mózgu

 

Tylko 4 proc. badanych doświadczało objawów Covid-19 przez cztery tygodnie lub dłużej, a 2 proc. chorowało przez ponad osiem tygodni. Dzieci starsze chorowały przeważnie dłużej niż dzieci w szkole podstawowej. Tylko 15 z 1734 badanych chorowało przez co najmniej 28 dni, czyli mniej niż jedno dziecko na 100.

"Badanie potwierdza obserwacje pediatrów"

Specjalistka chorób zakaźnych u dzieci dr Liz Whittaker oceniła, że badanie potwierdza obserwacje pediatrów i dobrze rokuje dla większości dzieci i młodych ludzi, u których następuje infekcja SARS-CoV-2.

 

Autorzy badania podkreślili, że bardzo trudno jest ustalić, ile dzieci w Wielkiej Brytanii zostało zakażonych koronawirusem w analizowanym przez nich okresie, ale w ich ocenie było to ponad 400 tys.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie