Motocykliści oddają krew. Przed siedzibą Polsatu stanął specjalny ambulans

Polska
Motocykliści oddają krew. Przed siedzibą Polsatu stanął specjalny ambulans
Polsat News
Motocykliści przed siedzibą Polsatu

Nasza krew może uratować życie drugiemu człowiekowi. Jest bezcennym i niezastąpionym lekiem przywracającym zdrowie, ratującym życie chorych oraz ofiar wypadków. W sobotę przed siedzibą Polsatu stanął specjalny specjalny ambulans, w którym do godziny 13 można oddać krew.

Szpitale codziennie przeprowadzają operacje i skomplikowane zabiegi chirurgiczne, do których wykorzystywane są duże ilości krwi lub jej składników. Oddawać krew można w całej Polsce. Natomiast w sobotę do godz. 13:00 przed siedzibą Polsatu przy ulicy Ostrobramskiej 77 stoi specjalny autobus, w którym można oddać krew.

 

W akcji zorganizowanej razem z Narodowym Centrum Krwi biorą także udział motocykliści z organizacji Motoserce.

Nie da się jej zastąpić

- Krew jest lekiem, którego nie możemy zastąpić żadnymi substancjami syntetycznymi - mówi doktor Maciej Naze, chirurg onkolog. - Oczywiście mamy różne preparaty, które mogą nam pomoc i częściowo uzupełnić niedobór - dodaje.

 

WIDEO: Motocykliści oddają krew

 

 

Krwi całkowicie zastąpić się jednak nie da, a do większych operacji chirurgicznych potrzeba jej szczególnie dużo, by zabezpieczyć zabieg w razie dużej utraty krwi. 

Kiedy można oddać krew?

Krwi nie można oddawać tuż po przebytej chorobie, nie być wolno na czczo, wskazane jest picie wody. Do oddania krwi najlepiej przyjść wyspanym i wypoczętym. Dawcy nie mogą także brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom, u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.

an/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie