Tokio 2020. Polka na czwartym miejscu, ale z rekordem świata

PAP/Leszek Szymański

Aleksandra Mirosław zajęła czwarte miejsce w finale olimpijskich zawodów w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio. Złoty medal zdobyła Słowenka Janja Garnbret, a za nią uplasowały się Japonki - Miho Nonaka i Akiyo Noguchi.

Wspinaczka sportowa debiutuje w programie igrzysk olimpijskich. Zawodniczki rywalizowały w kombinacji, na którą składa się czasówka, bouldering i prowadzenie. O kolejności decyduje iloczyn miejsc zajętych we wszystkich konkurencjach - im mniej punktów tym lepiej.

Mirosław świetnie zaczęła olimpijski finał. Faworytka pierwszej konkurencji - czasówki - nie zawiodła. Wygrała, a czasem 6,84 ustanowiła rekord świata. W boulderingu i prowadzeniu, zgodnie z przewidywaniami, była jednak najsłabsza w gronie ośmiu uczestniczek.

W punktacji łącznej Mirosław zgromadziła więc 64 punkty (1x8x8). Garnbret miała zaledwie pięć (5x1x1), Nonaka 45 (3x3x5), a Noguchi również 64 (4x4x4). O tym, że Japonka została sklasyfikowana przed Polką zadecydowało to, że była od niej lepsza w dwóch konkurencjach.

Poprzedni najlepszy rezultat należał do Rosjanki Julii Kapliny - 6,96.

Polka gorzej poradziła sobie z drugą konkurencją. W boulderingu była najsłabsza i zajęła ósme miejsce.

Zmagania z trybun oglądała trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

Wspinaczka sportowa debiutuje w programie igrzysk olimpijskich.

ZOBACZ: Transparenty, balony i łzy wzruszenia. Kibice i sąsiedzi witają polskich medalistów z Tokio

Zawodniczki rywalizują w kombinacji, na którą składa się czasówka, bouldering i prowadzenie (godz. 14.10). O ostatecznej kolejności decyduje iloczyn miejsc zajętych we wszystkich konkurencjach - im mniej punktów tym lepiej.

W punktacji łączonej Mirosław ma więc osiem punktów (1x8), a wyprzedzająca ją Garnbret pięć (5x1). Trzecie miejsce zajmuje Japonka Miho Nonaka - 9 pkt (3x3).

Polka specjalizuje się w sprincie, w którym dwukrotnie (2018 i 2019) zdobywała mistrzostwo świata. Miejsce na podium będzie jej trudno utrzymać. W kombinacji w MŚ 2019 była czwarta.