Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 5 sierpnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 5 sierpnia
Polsat News

Mamy 176 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 6 osób. Wczoraj stwierdzono 164 zakażenia i 4 zgony, zaś tydzień temu informowano o 167 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i 5 zgonach.

Ministerstwo Zdrowia: mamy 176 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (36), mazowieckiego (21), dolnośląskiego (19), lubelskiego (15), śląskiego (15), kujawsko-pomorskiego (8), zachodniopomorskiego (8), łódzkiego (7), wielkopolskiego (7), podkarpackiego (6), podlaskiego (5), pomorskiego (5), świętokrzyskiego (5), opolskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), lubuskiego (1). 12 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, a 2 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 2 883 624. Zmarło 75 275 osób.

Koronawirus - dzienny raport

W szpitalach jest 298 chorych z COVID-19, a 42 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 6067 łóżek i 595 respiratorów.

Ministerstwo przekazało, że na kwarantannie przebywa 74 265 osób. Resort podał, że wyzdrowiało dotąd 2 654 097 zakażonych.

Tempo szczepień przeciw COVID-19 w Europie

Biorąc pod uwagę odsetek osób zaszczepionych pełną dawką, Polska znajduje się na 13 miejscu w Europie - wynika z danych ourworldindata.org. Natomiast dynamika szczepień w naszym kraju spadła obecnie do 5,4 proc., co w skali Europy stawia Polskę na trzecim miejscu od końca.

Dane pochodzące ze źródła ourworldindata.org, ukazujące procent populacji zaszczepionej pełną dawką ilustrują, gdzie w Europie tempo szczepień ma ciągle wysoką dynamikę. Zespół badawczy ourworldindata.org zlokalizowany jest na Uniwersytecie Oxfordzkim i opiera się na oficjalnych danych rządowych.

ZOBACZ: Tempo szczepień przeciw COVID-19 w Europie. Polska trzecia od końca

 

Z danych tych wynika, że najwyższe miejsce na liście najbardziej zaszczepionych krajów zajmują kolejno Malta (z praktycznie zakończonym programem szczepień), za nią Dania i Holandia. Polska znajduje się na 13. miejscu (tuż po Litwie, przed Turcją).

 

- W Polsce wskaźnik osób niedawno zadecydowanych na szczepienie – po pierwszej dawce szczepionki – wynosi 5,4 proc – podsumowuje w prof. Marek Sanak z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej.

 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie