Malta: trzecia dawka szczepionki dla seniorów i narażonych na cięższy przebieg choroby

Świat
Malta: trzecia dawka szczepionki dla seniorów i narażonych na cięższy przebieg choroby
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Malta zdecydowała się wprowadzić dawkę przypominającą dla osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19

Malta w połowie września zacznie podawać trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 osobom starszym i narażonym na cięższy przebieg choroby - poinformował w czwartek minister zdrowia Chris Fearne. Rząd nie podjął jeszcze decyzji o tym, czy dodatkową rundę szczepień rozszerzyć na inne grupy - dodał.

- Najpierw dawkę przypominającą podamy osobom o obniżonej odporności i osobom starszym w domach opieki - powiedział Fearne na konferencji prasowej. - Wciąż badamy efektywność już podanych (dawek) szczepionek - dodał.

 

Malta zaszczepiła dotychczas 86 proc. populacji i obecnie prowadzi szczepienia wśród dzieci w wieku 12-16 lat. Fearne podkreślił, że pracownicy służby zdrowia apelują do kobiet w ciąży, by szczepiły się, jeżeli są w drugim lub trzecim trymestrze.

Kwarantanna dla zaszczepionych

Minister zdrowia zapowiedział też, że zaszczepieni, którzy miały kontakt z osobą, u której stwierdzono COVID-19, będą odtąd musiały poddać się kwarantannie na okres jednego tygodnia, a nie jak dotąd - dwóch.

 

ZOBACZ: Zamość. Policja publikuje nowe nagranie sprawcy podpalenia sanepidu i punktu szczepień

 

Resort zdrowia postanowił ponadto, że ograniczy zgromadzenia publiczne do "wydarzeń na siedząco", podczas których uczestnicy będą podzieleni na grupy liczące do sześciu osób przy jednym stole. Wydarzenia "na stojąco", takie jak koncerty czy dyskoteki, na razie nie będą dozwolone.

 

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony przemysłu rozrywkowego. Jedna z organizacji zrzeszającej artystów zarzuciła rządowi, że niesłusznie potraktował wszystkie wydarzenia publiczne odbywające się "na stojąco" jednakowo, skoro mogą one odbywać się na różną skalę i w związku być traktowane w różny sposób

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie