Macron zapowiada trzecią dawkę szczepionki dla seniorów. "Będzie prawdopodobnie konieczna"

Świat
Macron zapowiada trzecią dawkę szczepionki dla seniorów. "Będzie prawdopodobnie konieczna"
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Francuski rząd próbuje ponownie wzmocnić program szczepień na Covid-19.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zakomunikował w czwartek na Instagramie, że prawdopodobnie osoby starsze i podatne na zakażenie będą potrzebowały trzeciej dawki szczepionki na Covid-19 oraz, że Francja pracuje nad wprowadzeniem ich od września.

"Trzecia dawka będzie prawdopodobnie konieczna, nie dla wszystkich od razu, ale w każdym razie dla osób najbardziej narażonych i starszych" - napisał Macron.

 

ZOBACZ: Francja. Protesty przeciw tzw. paszportom covidowym. Policja użyła gazu

 

Francuski rząd próbuje ponownie wzmocnić program szczepień na Covid-19 w sytuacji, gdy kraj stoi w obliczu czwartej fali koronawirusa i demonstracji ulicznych wymierzonych w politykę rządu dotyczącą radzenia sobie z kryzysem epidemicznym.

Bezskuteczny apel WHO

Tymczasem w środę dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał do wstrzymania szczepień dawką przypominającą przeciwko Covid-19 co najmniej do końca września; zaapelował o ustanowienie moratorium na dawki przypominające.

 

ZOBACZ: WHO chce moratorium na dawki przypominające przeciw Covid-19

 

WHO uzasadniła swój apel powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek na Covid-19 a tymi biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne.

 

Na 4 mld dawek zaaplikowanych dotąd na świecie 80 proc. z nich podano właśnie w państwach o wysokich dochodach, lub średnich wyższych, co odpowiada jedynie połowie światowej populacji.

USA odrzucają moratorium

Stany Zjednoczone odrzuciły apel o moratorium. Według amerykańskich władz "nie ma potrzeby" wybierać pomiędzy podawaniem trzeciej dawki szczepionki swoim obywatelom a darowiznami dla biedniejszych krajów. USA dotychczas nie podjęły decyzji administracyjnej w sprawie aplikacji trzeciej dawki.

 

ZOBACZ: Badacze: po 65. roku życia zalecana trzecia dawka szczepionki, jeśli nie doszło do infekcji

 

Reakcję WHO wywołały doniesienia z Niemiec i Izraela, gdzie już rozpoczęto kampanie sczepień trzecią dawką preparatów przeciw Covid-19. Dawki przypominające są przeznaczone głównie dla osób starszych, których system immunologiczny nie produkuje wystarczającej liczby przeciwciał pomimo pełnego zaszczepienia dwiema dawkami.

 

W Niemczech osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby będą mogły otrzymać trzecią dawkę szczepionki na Covid-19. Od września trzecie szczepienia będą oferowane w domach opieki i innych instytucjach, w których przebywają osoby wymagające szczególnej opieki. Trzecia dawka powinna być podana najwcześniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszej serii szczepień.

Osoby w bardzo podeszłym wieku

Na początek będą brane pod uwagę osoby w bardzo podeszłym wieku, pacjenci wymagający opieki oraz pacjenci z niedoborem odporności. Osoby kwalifikujące się do szczepienia mieszkające w domu powinny otrzymać propozycję szczepienia przypominającego od swojego lekarza prowadzącego.

 

Pod koniec lipca ze względu na zmniejszoną skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19 w Izraelu rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom po 60. roku życia. Prezydent Icchak Hercog wraz z żoną Michal byli jednymi z pierwszych, którzy otrzymali zastrzyk przypominający.

 

Decyzja o rozpoczęciu podawania trzeciej dawki została podjęta w celu powstrzymania fali zakażeń koronawirusem. Liczba infekcji wzrosła w Izraelu od kilkudziesięciu dziennie miesiąc temu, do średnio ponad 2 tys. w ostatnim tygodniu lipca.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie