Trzecia dawka szczepionki? Minister komentuje

Polska
Trzecia dawka szczepionki? Minister komentuje
PAP/EPA/RODRIGO REYES MARIN / POOL
zdjęcie ilustracyjne

Złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować we wspólnym mechanizmie zakupowym - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślił, że konkretne decyzje zależeć będą od wyników prowadzonych badań.

Na poniedziałkowej konferencji szef MZ tłumaczył, że potrzeba stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi wciąż jest przedmiotem badań klinicznych.

 

- Mamy generalnie dwa założenia w takim badaniu - jedno to jest kwestia przedłużenia odporności, tak jakby przypomnienia systemowi immunologicznemu o szczepieniu. Ale jest też druga wersja, która mówi o tym, że ta dawka będzie zmodyfikowana i ukierunkowana np. na nowe mutacje - stwierdził minister zdrowia, Adam Niedzielski. 

 

ZOBACZ: Moderna: trzecia dawka szczepionki zwiększa ochronę przed wariantami z Brazylii i RPA

 

Podkreślił, że badania trwają cały czas, a finalnej odpowiedzi na te pytania jeszcze nie ma. - Ale zabezpieczamy interes Polaków w ten sposób, że przystąpiliśmy do negocjacji, złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować w tym wspólnym mechanizmie zakupowym i w miarę obserwowania wyników będziemy podejmowali decyzje - dodał minister.

 

O tym, że rząd negocjuje dostawy kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 informował już w niedzielę "Dziennik Gazeta Prawna". Według informacji gazety, dla Polski zagwarantowane ma być ponad 30 mln dawek.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie