Hiszpania. Władze usuwają pomnik Jana Pawła II. Księża i wierni chcą go umieścić w innej lokalizacji

Świat
Hiszpania. Władze usuwają pomnik Jana Pawła II. Księża i wierni chcą go umieścić w innej lokalizacji
East News
Pomnik Jana Pawła II w Monte del Gozo

- Władze celowo doprowadziły do jego zniszczenia oraz wykorzystały pandemię, aby po cichu usunąć go z Monte del Gozo (Hiszpania) - mówią obrońcy o usunięciu pomnika Jana Pawła II upamiętniającego IV Światowe Dni Młodzieży. Księża i wierni rozpoczęli starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub umieszczenie w nowej lokalizacji.

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

 

ZOBACZ: "Jan Paweł II pozytywnie wpłynął na historię świata". Ponad 200 profesorów broni papieża

 

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku "La voz de Galicia" ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

Wykorzystali pandemię

Obrońcy pomnika uważają, że władze celowo doprowadziły do jego zniszczenia oraz wykorzystały pandemię, aby po cichu usunąć go z Monte del Gozo. - Władze Galicji usunęły pomnik Jana Pawła II, obrońcy wolności, natomiast pomnik komunistycznego zbrodniarza Che Guevary pozostał nietknięty w Oleiros – zauważył Francisco José Contreras.

 

ZOBACZ: "Św. Jan Paweł II został oszukany". Przewodniczący Episkopatu ws. McCarricka

 

Autorem pomnika jest Brazylijka Yolanda d’Augsburg Rodrigues. Upamiętnia on historyczne IV Światowe Dni Młodzieży z 1989 r. Przyczyniły się one do ożywienia Szlaku św. Jakuba, przypomniały o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz nadały nowy charakter światowym spotkaniom młodzieży. Miejsce, na którym stał pomnik ma być przekształcone w zieloną strefę.

aml/KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie