Papież Franciszek: Kościół ma zawsze kłopoty i przechodzi przez kryzysy

Świat
Papież Franciszek: Kościół ma zawsze kłopoty i przechodzi przez kryzysy
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek

Papież Franciszek powiedział, że "Kościół ma zawsze kłopoty i przechodzi zawsze przez kryzysy, bo jest żywy". "Tylko martwi" nie są w kryzysie - dodał przedstawiając intencję modlitewną na sierpień za Kościół, by zreformował się "w świetle Ewangelii".

Watykan opublikował we wtorek nagranie wideo papieża, w którym mówi on po hiszpańsku: "Powołaniem Kościoła jest ewangelizować, co nie oznacza uprawiania prozelityzmu; nie. Powołaniem jest ewangelizacja; więcej - tożsamością Kościoła jest ewangelizacja".

"Zacznijmy reformować Kościół od reformy nas samych"

- Możemy odnowić Kościół tylko dzięki rozpoznaniu woli Boga w naszym codziennym życiu i rozpoczęciu przemiany kierowani przez Ducha Świętego - powiedział Franciszek. Następnie dodał: "Reforma nas samych jako osób - to jest przemiana".

 

Jak zaznaczył papież, trzeba pozwolić na to, aby Duch Święty, który jest "darem Boga w naszych sercach, przypomniał nam to, czego Jezus nauczał i pomógł nam zrealizować to w praktyce".

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek zabronił odprawiania mszy przedsoborowych w parafiach

 

- Zacznijmy reformować Kościół od reformy nas samych; bez ustalonych z góry idei, bez ideologicznych uprzedzeń, bez surowości, ale wychodząc od doświadczenia duchowego, doświadczenia daru, miłości, służby - wezwał Franciszek.

 

"Pamiętajmy, że Kościół ma zawsze kłopoty"

Wyznał: "Marzę o bardziej misyjnym kierunku, w którym wychodzi się naprzeciw drugiej osoby bez prozelityzmu; takim, który przekształci wszystkie struktury, by ewangelizować w obecnym świecie".

 

- Pamiętajmy, że Kościół ma zawsze kłopoty, przechodzi zawsze przez kryzysy, bo jest żywy. Żywe rzeczy przeżywają kryzysy, tylko martwi ich nie mają - dodał papież.

 

Zaapelował do wiernych: "Módlmy się za Kościół, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę, by zreformować się w świetle Ewangelii".

 

Portal Vatican News podał, że od 2016 roku nagrania z intencjami papieża na kolejne miesiące obejrzano 158 milionów razy we wszystkich sieciach społecznościowych Watykanu, a informowano o nich w 114 krajach.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie