Inwazja kleszczy. Przy łagodnej jesieni i zimie, sezon na nie może trwać cały rok

Polska
Inwazja kleszczy. Przy łagodnej jesieni i zimie, sezon na nie może trwać cały rok
Polsat News
Jak chronić się przed kleszczami?

Są małe, ale bardzo niebezpieczne. Nawet niewinny spacer do parku czy lasu może zakończyć się nieproszonym gościem. Kleszcze w tym roku zaraziły boreliozą już pięć tysięcy osób. Przenoszą też inną niebezpieczna chorobę - odkleszczowe zapaleniu mózgu. Jak reagować na ukąszenia?

Co zrobić, jeśli przyczepi się do nas pasażer na gapę? - Przede wszystkim zachować spokój, zimną krew i postarać się go usunąć - powiedział Polsat News Sebastian Kędzierski, lekarz rodzinny.

 

Kleszcza nie wolno smarować masłem czy smalcem. Pod żadnym pozorem nie należy go również przypalać, rozdrapywać i wyciskać.

Może spowodować problemy ze zdrowiem

Bezpieczny czas aby uporać się z pasożytem to 24 godziny. - Jeśli zobaczymy kleszcza a nie mamy nic pod ręką, możemy pójść do apteki, kupić odpowiednie urządzenie i spróbować go usunąć - uspokoił lekarz rodzinny.

 

ZOBACZ: Niemcy szykują restrykcje na czwartą falę pandemii. Maseczki zostają do wiosny

 

Służą do tego specjalne szczypce, pętelki czy kleszczołapki. Ukąszenie zakażonego kleszcza może spowodować poważne problemy ze zdrowiem - takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego ważne jest, aby uważnie obserwować miejsce po ukąszeniu.

Wtedy trzeba iść do lekarza

- Jeśli kleszcz był zarażony boreliozą i tę boreliozę nam przeniósł, to najczęściej do 14 dni po ukąszeniu pojawia się rumień - powiedział doktor Kędzierski.

 

WIDEO: Inwazja kleszczy. Materiał "Wydarzeń"

 

 

Na początku jest on nieduży, z dnia na dzień rośnie i robi się coraz większy. - Ja zawsze powtarzam pacjentom, że do wielkości naszej dłoni - zobrazował Kędzierski. Jeśli coś takiego się dzieje, to sygnał, żeby niezwłocznie zgłosić się do lekarza.


W walce z kleszczami warto pamiętać o tym, co je przyciąga. - Nasze ciepło, czyli 36,6 stopni Celsjusza, wydychany dwutlenek węgla oraz nasz charakterystyczny zapach - poinformowała Ewa Sady z zakładu entomologii SGGW.

 

Polsat News

 


Kleszcze przede wszystkim przyciąga zapach potu. Nieco bardziej wybredne są jeśli chodzi o grupę krwi. Najchętniej atakują ludzi z grupą krwi A, najrzadziej osoby z grupą krwi B. 


Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko kleszczom jest ubiór "na cebulkę". - Długi rękaw, długie nogawki, pełne buty. One nas zabezpieczają mechanicznie przed kleszczami - przekazał Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

 

Polsat News

 

Kleszcze pozostają aktywne do temperatury pięciu stopni powyżej zera. Przy łagodnej jesieni i zimie, sezon na nie może trwać więc nawet cały rok.

aml / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie