Z powodu Covid-19 zmarło więcej osób niż w statystykach? Ustalenia naukowców

Świat
Z powodu Covid-19 zmarło więcej osób niż w statystykach? Ustalenia naukowców
PAP/EPA/JAGADEESH NV
Naukowcy w oparciu o statystyki z poprzednich lat dostosowane do zmian w populacji pytali, o ile wyższa była liczba zgonów podczas pandemii w porównaniu z normalnymi czasami

Od wybuchu pandemii koronawirusa na świecie zgłoszono 4,22 mln zgonów w związku z Covid-19, ale wiele pominięto - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego. Według nich na świecie zmarło o ponad milion osób więcej w związku z Covid-19 niż wynika to z oficjalnych statystyk.

Naukowcy twierdzą, że do znacznego zaniżenia śmiertelności doprowadziły autorytarne reżimy, które celowo bagatelizują koronawirusa oraz władze innych państw, które nie są w stanie śledzić danych lub dane te są nieścisłe.

 

Sugestia ta nie jest nowa, ale wkład w nią wniosły recenzowane badania, opublikowane w czasopiśmie eLife, oceniające zakres tego zjawiska w różnych krajach - wskazuje izraelski portal Times of Israel.

Więcej zgonów? 

Ekonomista dr Ariel Karliński i statystyk dr Dmitrij Kobak zbadali około połowy krajów na świecie. W oparciu o statystyki z poprzednich lat dostosowane do zmian w populacji pytali, o ile wyższa była liczba zgonów podczas pandemii w porównaniu z normalnymi czasami. Chodzi o tzw. liczbę nadmiarowych zgonów.

 

ZOBACZ: Izraelski naukowiec: Iwermektyna skraca czas trwania COVID-19 i zmniejsza zakaźność

 

Efekt ten jest najbardziej widoczny w krajach autorytarnych. W Rosji, kiedy badania zakończono wiosną, było 110 tys. potwierdzonych zgonów w związku z Covid-19, ale stwierdzono 500 tys. nadmiarowych zgonów.

 

Na Białorusi było tylko 390 potwierdzonych zgonów w związku z Covid-19, ale 5,7 tys. nadmiarowych zgonów. W Nikaragui, powszechnie krytykowanej za bagatelizowanie koronawirusa, było 140 zgłoszonych zgonów, ale 7 tys. nadmiarowych zgonów.

Covid-19 i zgony nadmiarowe 

W większości krajów rozwiniętych, marginesy są stosunkowo mniejsze i prawdopodobnie odzwierciedlają nieuniknione rozbieżności statystyczne, np. w Stanach Zjednoczonych było 590 tys. zarejestrowanych zgonów w związku z Covid-19 i 640 tys. nadmiarowych zgonów - podaje portal w oparciu o badanie.

 

"Są też kraje, które chcą dokładnie raportować, ale nawet dziś nie mają możliwości, aby to zrobić" - zauważył Karliński. Podał przykład Peru, które zmagało się z rejestrowaniem statystyk, a następnie w maju br. podwoiło liczbę zgonów po dokonaniu przeglądu. Badacz ocenił, że w większości krajów Ameryki Łacińskiej liczby są zaniżane z powodu braku możliwości testowania.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka dla seniorów w Niemczech. Będzie podawana od września

 

Szacunki naukowców dotyczące ponad miliona niezgłoszonych zgonów w związku z Covid-19 opierają się tylko na 103 krajach; w miarę rozszerzania się ich badań na inne państwa naukowcy spodziewają się, że szacunki te będą rosły – podaje Times of Israel.

 

Izrael jest jednym z niewielu krajów, w których liczba nadmiarowych zgonów (5 tys.) jest mniejsza niż liczba zarejestrowanych zgonów z powodu Covid-19 (6477). Karliński zasugerował, że jest tak dlatego, że lockdowny i dystans społeczny sprawiły, że w Izraelu prawie nie było grypy, chociaż w normalnym roku powoduje ona ok. 2 tys. zgonów.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie