Podwyżki dla posłów. Sondaż: większość Polaków jest przeciw

Polska
Podwyżki dla posłów. Sondaż: większość Polaków jest przeciw
Kpalion/CC BY-SA 3.0
Decyzją prezydenta, więcej zarabiać będą m.in. posłowie

84 proc. badanych uważa, że posłowie nie powinni otrzymać podwyżki wynagrodzeń - wynika z najnowszego sondażu. Polacy ocenili w nim skutki prezydenckiego rozporządzenia, które zwiększa wynagrodzenia m.in. premierowi, parlamentarzystom i wiceministrom.

Jak dodatkowo wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", podwyżki dla polityków popiera 11 proc. ankietowanych. Z kolei 5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie. 

 

ZOBACZ: "Nie wiemy, czy Sejm zajmie się projektem na najbliższej sesji". Fogiel o podwyżkach dla polityków

 

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów).

20 tys. zł co miesiąc dla premiera i marszałków

Konsekwencją rozporządzenia będzie też podwyżka dla parlamentarzystów, gdyż - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta.

 

Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł, mają otrzymywać ok. 12,5 tys. zł.

Jest projekt ustawy o podwyżkach dla prezydenta i samorządowców

Z kolei w poniedziałek PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i pracujących w samorządzie. Zakłada on m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

 

Badanie dla "SE" zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 30 lipca-2 sierpnia br. na próbie 1049 dorosłych Polaków.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie