Papież: niech współpracują, by wyjaśnić sprawę znalezienia szczątków 215 dzieci w Kanadzie

Świat
Papież: niech współpracują, by wyjaśnić sprawę znalezienia szczątków 215 dzieci w Kanadzie
AP
Niech władze polityczne i religijne Kanady kontynuują z determinacją współpracę, by wyjaśnić tę smutną sprawę angażując się z pokorą w drogę pojednania i leczenia.

Papież Franciszek oświadczył w niedzielę, że z bólem śledzi doniesienia z Kanady, gdzie znaleziono szczątki 215 dzieci na terenie b. szkoły dla rdzennej ludności. Zaapelował do władz i Kościoła w Kanadzie o wyjaśnienie sprawy, która - jak dodał - wywołała traumę.

Zbiorowy grób znaleziono na terenie szkoły dla Indian w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. Przypuszcza się, że w mogile zostały prawdopodobnie pochowane dzieci z różnych indiańskich społeczności.

"Smutne odkrycie wzmacnia świadomość bólu"

Na terenach zamieszkiwanym przez autochtoniczną społeczność znajdowała się największa w Kanadzie przymusowa szkoła dla rdzennej ludności. W latach 1890–1969 placówka była prowadzona przez Kościół katolicki, a następnie budynek szkoły został przejęty przez rząd federalny.

 

Papież powiedział wiernym przybyłym na modlitwę Anioł Pański w Watykanie: "Śledzę z bólem wiadomości napływające z Kanady o szokującym odnalezieniu szczątków 215 dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School w prowincji Kolumbia Brytyjska. Przyłączam się do kanadyjskich biskupów i całego Kościoła katolickiego w Kanadzie i wyrażam moją bliskość z narodem kanadyjskim, który doznał traumy z powodu tej szokującej informacji".

 

ZOBACZ: Papież pilnie wzywa polskich biskupów. Nowe informacje

 

- Smutne odkrycie wzmacnia jeszcze bardziej świadomość bólu i cierpień z przeszłości - oświadczył papież. - Niech władze polityczne i religijne Kanady kontynuują z determinacją współpracę, by wyjaśnić tę smutną sprawę angażując się z pokorą w drogę pojednania i leczenia - dodał.

 

- Te trudne momenty stanowią mocne wezwanie dla nas wszystkich, by oddalić się od modelu kolonizatorskiego, także od dzisiejszych kolonizacji ideologicznych - mówił Franciszek.

"Cywilizacja" dla rdzennej ludności 

Odkrycie w zbiorowego grobu w dawnej szkole adaptacyjnej w Kamloops na terenie prowincji Kolumbia Brytyjska wzmogło w Kanadzie dyskusję na temat rozliczeń dawnej polityki rządu.

 

Szkoły rezydencyjne, nazywane też szkołami adaptacyjnymi (Residential Schools) działały w Kanadzie od 1870 do roku 1996. Placówki z internatami przeznaczone były dla dzieci rdzennej ludności, które "cywilizowano", nauczając kultury i religii europejskiej. Celem szkół była asymilacja ludności indiańskiej i jej wynarodowienie. Edukacja była przymusowa.

 

Opieka w szkołach była bardzo surowa, wręcz brutalna, a zmarłe z różnych przyczyn dzieci chowano w masowych, nieoznaczonych mogiłach. Zgodny były ukrywane przed administracją i rodzinami, którym tłumaczono, że ich dzieci uciekły z placówek. 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie