Lody Mars wycofane ze sprzedaży. Zostały skażone tlenkiem etylenu

Polska
Lody Mars wycofane ze sprzedaży. Zostały skażone tlenkiem etylenu
pixabay
Tlenek etylenu jest skalsyfikowany w unijnym rozporządzeniu jako substancja 1B - oznacza to jej rakotwórczość, mutagenność lub szkodliwy wpływ na rozrodczość.

Firma Mars Polska poinformowała Główny Inspektorat Sanitarny, że dwanaście rodzajów lodów produkowanych przez koncern zostanie wycofywanych ze sprzedaży. Decyzję podjęto ze względu na wykrycie w nich obecności tlenku etylenu - poinformowali urzędnicy GIS.

Firma Mars Polska "po uzyskaniu informacji od dostawcy surowca, wstrzymała produkcję i zablokowała partie produktów, wytworzone z użyciem zanieczyszczonego składnika" - przekazano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Produkty lodowe Milki wycofane ze sklepów. Zawierały tlenek etylenu

 

Podkreślono, że zdecydowano również "o konieczności wycofania partii produktów, wyprodukowanych i wprowadzonych do obrotu, zanim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu surowca".

Podano, że ze sprzedaży są wycofywane lody Snickers Crisp Xtra, Snickers Xtra, Snickers ice cream bar, Bounty Xtra M&M's peanut ice cream, Bounty Ice cream bar, czteropak Twix ice cream bar, Twix Xtra ice cream bar, oraz produkowany dla "Biedronki" Mixcase lodów.

Czym jest tlenek etylenu?

Tlenek etylenu jest skalsyfikowany w unijnym rozporządzeniu jako substancja 1B - oznacza to jej rakotwórczość, mutagenność lub szkodliwy wpływ na rozrodczość.

 

ZOBACZ: Lody ofiarą antyrasistowskiego bojkotu na Lazurowym Wybrzeżu

 

Długotrwały kontakt z dużymi ilościami substancji może powodować bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu i oparzenia skóry.

Wcześniej Milka

Podobny problem zgłosił kilka dni wcześniej koncern Froneri, który zdecydował się wycofać ze sprzedaży niektóre produkty lodowe marki Milka.

 

Powód decyzji był podobny - obecność szkodliwego dla zdrowia tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących. Zbliżone problemy wystąpiły w 16 innych krajach UE.

 

Na stronie Froneri opublikowano załącznik z wspomnianymi artykułami. Są to desery lodowe z czekoladą w różnych formach - w pudełku, na patyku i w rożku.

rsr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie