Nadchodzi załamanie pogody. Prognoza na weekend

Polska
Nadchodzi załamanie pogody. Prognoza na weekend
Ilias Tsoutsoulis /Pexels
W weekend będzie pochmurno, deszczowo, wietrznie i przeszywająco chłodno

Z zachodniej Europy nad Polskę zmierzają układy niskiego ciśnienia, które w weekend przyniosą nam jesienną aurę. Będzie pochmurno, deszczowo, wietrznie i przeszywająco chłodno. Miejscami temperatura nie przekroczy 20 stopni. Natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert przed burzami z gradem.

Władzę nad pogodą w Europie przejmują chłodne, mokre i wietrzne układy niżowe, które znad Wysp Brytyjskich zmierzają w stronę Polski. Zakończą upały i przyniosą nam przyjemne orzeźwienie, choć miejscami będzie można poczuć w powietrzu powiewy jesieni.

Pogoda na sobotę 31 lipca

Początek weekendu jeszcze bardzo ciepły, wręcz gorący, ale tylko do czasu nadejścia opadów i burz, które skutecznie obniżą temperaturę. Najmocniej padać i grzmieć będzie na południowym wschodzie. Tam możliwe są powodujące lokalne szkody ulewy, gradobicia i wichury.
 
Na termometrach zobaczymy od zaledwie 21 stopni w deszczowej Małopolsce przez 23 stopni na wybrzeżu do 26-27 stopni w większości regionów i 29 stopni na Podkarpaciu. Wiatr z południa skręcający na zachód będzie umiarkowany i silny, chwilami porywisty.
 
TwojaPogoda.pl

Burze spodziewane są w sobotę wieczorem na południowym wschodzie kraju – powiedziała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk. Temperatura wyniesie maksymalnie 26-27 stopni Celsjusza. W nocy możliwe tylko niewielkie opady deszczu.

 

IMGW poinformowało, że w sobotę popołudniu i wieczorem najgorsza pogoda będzie na południowym wschodzie, głównie na Podkarpaciu i w woj. lubelskim, gdzie spodziewane są przelotne opady deszczu i burze. Podczas burz możliwe porywy wiatru do 90 km/h i opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm. - Burze na południu Polski wynikają przede wszystkim z tego, że napłynęła zwrotnikowa, ciepła masa powietrza – dodała Małgorzata Tomczuk.

 

Pojedyncze burze mogą jeszcze w sobotę występować na południowych krańcach woj. mazowieckiego. Z kolei słabsze burze przewidywane są również na północy kraju: nad Zatoką Gdańską, na Wybrzeżu, Warmii i Mazurach. W pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Mogą się pojawić przelotne opady deszczu. Na zachodzie do wieczora powinno być pogodnie, bez opadów. - W Warszawie możliwe przelotne opady deszczu, bez gwałtownych ulew – powiedziała Tomczuk.

 

Podczas burz temperatura spadnie do 16-17 st. C. Jednak w przeważającej części kraju będzie cieplej. Popołudniu i wieczorem temperatura wyniesie od 20-22 st. C nad morzem i zachodzie kraju do 26-27 st. C na wschodzie Polski.

 

- W nocy opady będą już tylko niewielkie, bez groźniejszych zjawisk. Na wschodzie prognozujemy zanikające burze, na północy niewielkie opady" – wyjaśniła synoptyk.

 

Z kolei rano nad Dolny Śląsk wkroczy kolejna strefa opadów. Temperatura minimalna nad ranem wyniesie od 12 do 17 st. C, a na Suwalszczyźnie ok. 10 st. C.

Pogoda na niedzielę 1 sierpnia

Zaczniemy oddychać zupełnie innym, rześkim powietrzem znad Atlantyku. Wszędzie będzie się chmurzyć, w wielu miejscach również padać, a na południowym wschodzie grzmieć, miejscami gwałtownie, z gradem i silnym wiatrem. Zachowajmy ostrożność. Od zachodu opady zaczną zanikać.
 
Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 19 stopni nad morzem, Ziemi Łódzkiej i Śląsku przez 22-25 stopni na większym obszarze do 30 stopni na Podkarpaciu. Wiatr z zachodu nadal będzie silny.
 
TwojaPogoda.pl
 
WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na najbliższe godziny i dni
 

Alert RCB: uwaga na burze z gradem


Jak przekazało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, burze z gradem są możliwe na południowym wschodzie Polski. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem zostały wydane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Obowiązują one do godz. 22:00 w sobotę.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia natomiast wydane zostały dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Te ostrzeżenia obowiązują do godz. 20:00.

 

RCB przypomina również, że w razie burzy należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni oraz chowania się pod drzewami. Należy także zabezpieczyć wszystkiego rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr.

 

jo/wka/pdb / TwojaPogoda.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie