Holandia. Policja zamknęła największe laboratorium metamfetaminy w kraju. Aresztowano Polaka

Świat
Holandia. Policja zamknęła największe laboratorium metamfetaminy w kraju.  Aresztowano Polaka
Zdjęcie ilustracyjne/Wikimedia Commons/Dickelbers
Policja zamknęła największe laboratorium metamfetaminy w Holandii

Policja poinformowała, że namierzyła i zamknęła w piątek największe laboratorium metamfetaminy w Holandii, które znajdowało się w Nederweert na południu kraju. Aresztowany został 62-letni Polak.

Media podają, że laboratorium było najbardziej profesjonalnym tego typu zakładem w Holandii.

Wartość dziennej produkcji - 1 mln euro

Wytwórnia ulokowana była w połączonych szopach. Jak poinformowało biuro rzecznika policji w Masastricht w południowej Holandii, na miejscu produkowano 100 kg "crystal meth" dziennie. Jedyną aresztowaną osobą jest 62-letni Polak, ale "funkcjonariusze nie wykluczają dalszych aresztowań".

 

ZOBACZ: Zielona Góra. Przemycali narkotyki awionetką. Zostali aresztowani tuż po wylądowaniu

 

Wartość dziennej produkcji wynosiła ponad milion euro. 1 gram metamfetaminy kosztuje w Holandii 75 euro. Nie wiadomo, jak długo funkcjonowało laboratorium. Z relacji portalu NU wynika, iż składało się ono z sześciu kotłów destylacyjnych, profesjonalnego systemu klimatyzacji, kilkudziesięciu beczek z kwasami i rozpuszczalnikami oraz setek butelek z ciekłym wodorem.

"Naprawdę wyjątkowe jak na holenderskie standardy"

"Naprawdę wyjątkowe jak na holenderskie standardy" - powiedział Danny Frijters, policjant odpowiadający za śledztwo, cytowany przez portal.

 

Jak podaje dziennik "De Telegraaf" liczba laboratoriów produkujących metamfetaminę gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku. "Łącznie w ubiegłym roku zlikwidowano 108 laboratoriów, w których produkowano ten narkotyk, o 18 więcej niż w 2019 roku" – czytamy w gazecie.

 

Metamfetamina, zwana "kryształem" lub "tiną", jest silnie pobudzającym narkotykiem. Jest on przyjmowany dożylnie, połykany, palony lub wciągany nosem. "Crystal meth" niszczy zęby, powoduje rany na skórze, a także może trwale uszkodzić mózg.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie