Zielona Góra. Przemycali narkotyki awionetką. Zostali aresztowani tuż po wylądowaniu

Polska
Zielona Góra. Przemycali narkotyki awionetką. Zostali aresztowani tuż po wylądowaniu
Policja

Funkcjonariusze CBŚP we współpracy z KWP w Gorzowie Wielkopolskim przejęli 73 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 3,6 mln zł. Narkotyki były przemycane z Hiszpanii do Polski awionetką. W związku ze sprawą zatrzymano dwie osoby - pilotów samolotu.

Do zatrzymania samolotu doszło na lotnisku pod Zieloną Góra. Policjanci skontrolowali awionetkę tuż po wylądowaniu. 

 

Jak się okazało maszyna była po sam dach wypchana torbami z próżniowo zapakowaną marihuaną.

 

 

Łącznie znaleziono 73 kg narkotyku o czarnorynkowej wartości ponad 3,6 mln złotych.

 

 

 

W związku ze sprawą zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 63 i 51 lat. Jak się okazało obaj byli pilotami i doskonale wiedzieli w jaki sposób lądować z nielegalnym towarem na lokalnych lotniskach w Polsce i innych krajach Europy.

 

ZOBACZ: Polskie i hiszpańskie służby rozbiły gang, który mógł przemycić do Polski 1,2 tony marihuany

 

Policjanci zabezpieczyli również samolot, którym podróżowali. Jest to nowa awionetka warta blisko 200 tys. złotych, którą mężczyźni kupili kilka miesięcy wcześniej, aby przemycać narkotyki. 

 

Według policji metoda działania przemytników za każdym razem wyglądała bardzo podobnie. Mężczyźni startowali z lotniska dla małych samolotów w Polsce, a następnie lecieli przez Niemcy i Francję do Hiszpanii. W zależności od warunków pogodowych lądowali także na małych lotniskach znajdujących się na terenie tych krajów i w razie potrzeby tam nocowali. Po dotarciu na miejsce oraz załadowaniu towaru, w ten sam sposób wracali do Polski. Jednorazowo byli w stanie przetransportować kilkadziesiąt kilogramów ładunku. Cała operacja zajmowała kilka dni.

 

 

 

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu znacznych ilości narkotyków, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodów. 

 

ZOBACZ: Zatrzymano 42-latka z narkotykami wartymi ćwierć miliona złotych

 

Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

 

Policjanci i prokuratorzy dalej wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, m.in. od kiedy trwał przestępczy proceder oraz gdzie miała trafić przejęta marihuana. Sprawa ma charakter rozwojowy.

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie