Sąd: minister zdrowia bezprawnie zawiesił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

Polska
Sąd: minister zdrowia bezprawnie zawiesił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego
PAP/Paweł Supernak
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił marcową decyzję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zawieszeniu dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacyny, który od 1 czerwca ponownie kieruje placówką. Zdaniem sądu, minister nie uwzględnił wszystkich istotnych okoliczności.

Minister zdrowia zawieszając w czynnościach dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego, oparł się tylko na opiniach wojewody i dyrektora NFZ, nie uwzględnił wszystkich istotnych okoliczności - taką opinię wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uchylił decyzję Adama Niedzielskiego - podaje Onet.pl. 

 

Powodem zawieszenia dyrektora były opóźnienia przy uruchomieniu szpitala tymczasowego.

 

Sąd zajmował się sprawą na wniosek władz Radomia. "W sporze z ministrem zdrowia racja była po mojej stronie" - podkreślił w mediach społecznościowych Radosław Witkowski, prezydent Radomia. "Mam nadzieję, że dla ministra Adama Niedzielskiego będzie to cenna lekcja, że ochrona zdrowia powinna być wolna od polityki" - napisał. 

 

Minister zawiesił dyrektora szpitala

Jak mówił 10 marca br. minister zdrowia Adam Niedzielski, szpitale tymczasowe powstały po to, by pomóc w walce z pandemią podczas rozwijania się trzeciej fali. - Niestety, z kilku miejsc docierają do nas sygnały o trudnej współpracy wojewodów z lokalnymi samorządami, z dyrektorami szpitali, a to nie jest czas, w którym możemy poświęcać energię na niesnaski, na brak dobrej komunikacji - wyjaśniał wówczas Niedzielski.

 

ZOBACZ: Odparli atak antyszczepionkowców. Minister odznaczył pracowników punktu szczepień

 

Jak mówił, sytuacja, która ma miejsce w Radomiu jest niechlubnym przykładem, kiedy współpraca wojewody z dyrektorem szpitala miejskiego nie układała się w najlepszy sposób. - Pan wojewoda Konstanty Radziwiłł przedstawił mi formalny wniosek z uzasadnieniem, w którym odwoływał się do sytuacji, gdzie dyrektor lokalnego szpitala nie wdrażał w życie decyzji wydawanych przez wojewodę w ramach przygotowania szpitala tymczasowego, który był przygotowywany razem z Totalizatorem Sportowym, też ta współpraca pozostawała wiele do życzenia - uzasadniał minister.

 

Niedzielski zaznaczył, że brak otwierania szpitali tymczasowych jest nie do zaakceptowania. - Według mojej wiedzy ten szpital powinien funkcjonować co najmniej od miesiąca - mówił szef MZ.

 

- Dlatego podjąłem decyzję, żeby zawiesić dyrektora szpitala miejskiego pana Marka Pacynę w pełnieniu obowiązków, a jednocześnie korzystając z rozwiązań, które daje ustawa covidowa wprowadzić pełnomocnika, którego głównym zadaniem będzie jak najszybsze zorganizowanie szpitala tymczasowego w Radomiu - poinformował Niedzielski.

Dyrektor wrócił po trzech miesiącach

Wówczas tymczasowo obowiązki dyrektora placówki przejął Andrzej Cieślik, były szef radomskiego oddziału NFZ. 

 

Po trzech miesiącach, 1 czerwca br., Marka Pacyna wrócił na stanowisko dyrektora radomskiego szpitala. 

jo/msl / polsatnews.pl / Onet
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie