Filipiny. Lockdown odpowiedzią na potrojenie się zakażeń wariantem Deltą

Świat
Filipiny. Lockdown odpowiedzią na potrojenie się zakażeń wariantem Deltą
Pixabay/dylanagonzales2011
W rejonie stołecznym Filipin zdecydowano się na wprowadzenie lockdownu

W regionie stołecznym Manili zostaną wprowadzone ograniczenia w życiu gospodarczym i społecznym – poinformowały w piątek władze Filipin. Celem obostrzeń jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa.

Częściowy lockdown dotknie blisko 13 mln mieszkańców regionu stołecznego – około jednej dziesiątej ludności Filipin.

 

Manila i otaczające ją miasta znajdą się pod tzw. "wzmocnioną kwarantanną społeczną". Dla mieszkańców będzie to oznaczało m.in. zakaz jedzenia w restauracjach i zamknięte kościoły. Władze zalecają im pozostawanie w domach i wychodzenie z nich tylko w pilnej potrzebie.

 

- To bolesna decyzja - powiedział rzecznik prezydenta Rodrigo Dutertego Harry Roque, informując w piątek o mających obowiązywać od 6 sierpnia restrykcjach. - Ale musimy to zrobić, by uniknąć niedoborów (szpitalnych) łóżek i innych zasobów w sytuacji, w której liczba zakażeń wystrzeli z powodu wariantu Delta - dodał. Z danych stołecznych szpitali wynika, że na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest obecnie 58 proc. łóżek.

Wykryte zakażenia wariantem Delta potroiły się

Niezależny think tank OCTA Research Group ocenił wcześniej, że bez podjęcia zdecydowanych kroków liczba zakażeń na Filipinach pod koniec sierpnia ponownie przekroczyłaby 10 tys. dziennie. Eksperci zwrócili uwagę na wysoką zaraźliwość wykrytego po raz pierwszy w Indiach wariantu koronawirusa znanego jako Delta. Jego rozprzestrzenienie się mogłoby się skończyć tysiącami ofiar śmiertelnych – ocenili.

 

ZOBACZ: Chiny. Największa fala COVID-19 od miesięcy, według władz wariant Delta przybył z Rosji

 

Na Filipinach nie doszło na razie do dużej fali zakażeń wariantem Delta, tak jak ma to miejsce w innych krajach regionu, m.in. w Wietnamie, Tajlandii, Birmie, Malezji oraz Indonezji. Liczba zachorowań na COVID-19 w regionie stołecznym stale jednak rośnie, a liczba wykrywanych zakażeń wariantem Delta w mijającym tygodniu potroiła się.

 

Filipiny mierzą się z drugą w Azji Południowo-Wschodniej liczbą zachorowań na COVID-19. W sumie wykryto ich tam blisko 1,6 mln. Zanotowano także 27,7 tys. zgonów. W piątek służby medyczne poinformowały o 8,5 tys. kolejnych infekcji - najwyższym wyniku od maja - i śmierci 145 pacjentów z koronawirusem.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie