Wariant Delta w Polsce. Ile osób jest zakażonych?

Polska
Wariant Delta w Polsce. Ile osób jest zakażonych?
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W Polsce odnotowano 226 zakażeń wariantem Delta. W ciągu ostatnich dni przybyło ok. 20 przypadków - poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Na przestrzeni ostatnich czterech tygodni odsetek próbek, które w sekwencjonowaniu wykazały wariant Delta, to 60 proc. - podał rzecznik resortu zdrowia w Warszawie.

 

- To, co nas jeszcze bardziej powinno skłaniać do podjęcia akcji szczepień, to dane, które utwierdzają w przekonaniu, że chorują ludzie niezaszczepieni. Patrząc na dane z ostatnich ośmiu dni widać, że w granicach 60 proc. zakażonych to osoby do 40-tego roku życia - wskazał.

Chorują głównie młodzi ludzie

Najwięcej zakażeń - jak poinformował - bo blisko 23 proc., to są osoby miedzy 21., a 30. rokiem życia. - To grupa osób, która jest najsłabiej wyszczepiona i grupa, która w tej chwili najczęściej się zakaża - zaznaczył rzecznik MZ.

 

- Odsetki procentowe osób, które zakaziły się po pełnym wyszczepieniu, po 14 dniach, czy też niestety zeszły z tego świata po pełnym zaszczepieniu i zakażeniu, to 1,6 proc. w pierwszym przypadku i 0,6 proc. w drugim. To jest najlepsze świadectwo, że szczepienia chronią - dodał.

 

Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że wariant Delta wykryto już w 124 krajach i coraz częściej dominuje w poszczególnych rejonach. Eksperci alarmują, że atakuje on głównie niezaszczepione osoby. WHO ostrzega, że w ciągu najbliższego miesiąca wariant Delta koronawirusa będzie dominował na całym świecie.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie